QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Strajk kierowców we Francji ?

Kierowcy we Francji chcą od 13 grudnia zablokować dystrybucję. Niezadowolone z propozycji dotyczących pensji, związki zawodowe wezwały we wtorek około 500.000 pracowników transportu drogowego do strajku, który zacznie się 13 grudnia o godzinie 21:30. Strajk zagrozi głównie zaopatrzeniu żywnościowemu na święta zbliżające się z końcem roku. Ponieważ tym razem akcje nie będą składać się z blokad dróg i punktów poboru opłat, ale z blokad magazynów, potwierdziło stowarzyszenie na zgromadzeniu w siedzibie CFTC Transports w Paryżu.


Ich głównym celem będą magazyny dużych dystrybutorów produktów spożywczych takich jak Auchan czy Carrefour. Sieci te bowiem prowadzą działania dupingowe, które odbijają się na transporcie drogowym Francji – twierdzi Gérard Martinez, sekretarz generalny FO Transports. Protest dotknie nie tylko gigantów branży spożywczej, ale również średnie i małe przedsiębiorstwa.


- Jesteśmy zubożałą grupą zawodową i w styczniu kiedy płaca minimalna zostanie zrewaloryzowana, podstawowa płaca kierowców znajdzie się poniżej płacy minimalnej - wskazał Max Dumont, sekretarz generalny CFDT Transports, głównego związku zawodowego w sektorze. Sprecyzował, że średnia płaca miesięczna podczas rekrutacji wynosi 1300 euro brutto.


Związki domagają się zwiększenia wynagrodzenia o 10 euro brutto za godzinę dla pracowników z dużym stażem, 4-procentowej podwyżki dla kadr i 4-procentowej podwyżki diet kierowców oraz trzynastki dla wszystkich. Dodatkowe żądania mówią o ujednoliceniu tabeli płac i stażu pracy oraz ubezpieczenia branżowego. - W branży transportu drogowego nie było żadnych podwyżek od dwóch lat - podkreślił Thierry Douine, przewodniczący CFTC.


Dane opublikowane ostatnio przez Narodowy Związek Zatrudnienia w Przemyśle i Handlu (Fr.Unedic) wykazały, że w 2008 roku zredukowanych zostało w sektorze transportu 1000 miejsc pracy, a to o 1000 za dużo. Poprzedni duży strajk kierowców poparty taką jednomyślnością związków odbył się w listopadzie 1997 roku.


W środę sekretarz stanu ds. transportu Dominique Bussereau wezwał stowarzyszenie pracodawców i związki do kontynuacji negocjacji. To ważne by osiągnąć zgodę „żeby nie dopuścić do konfliktu, który może być szkodliwy dla i tak już mocno dotkniętej kryzysem branży transportu drogowego, nie możemy do tego dopuścić również w trosce o naszych współobywateli.


Dominique Bussereau wezwał również stowarzyszenie pracodawców i związki by dążyć do poprawy dialogu w sprawie rewaloryzacji schematu wynagrodzeń i modernizacji zatrudnienia” podczas gdy jego kolega z Commerce Hervé Novelli osądził jako „nie do przyjęcia” zakłócenia w dostawach w okresie świątecznym.


Związki odrzucili propozycje wynagrodzeń złożonych w czwartek przez jedno ze stowarzyszeń pracodawców - TLF, które zamierzało przede wszystkim podzielić wynagrodzenia pomiędzy spedycje i resztę. Federacja pracodawców FNTR osądziła wtorkowe roszczenia związkowców za „nierealistyczne”, ponieważ trudności ekonomiczne w sektorze nie pozwalają na podniesienie płac w tym roku biorąc pod uwagę „pandemię fiskalną” w związku z podatkiem węglowym i podatkiem od samochodów ciężarowych.


Transport i logistyka


Źródło: lexpress.fr, SPD "Dolny Śląsk"

11.12.2009


Tagi:SPD "Dolny Śląsk", strajk kierowców, transport, Francja

BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...