QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Inwestycje w terminale przeładunkowe opłacą się Polsce

Polska może odnosić ogromne korzyści dzięki swojemu położeniu geograficznemu, ale musi rozbudować sieć terminali przeładunkowych, wynika z analizy firmy logistycznej Uboat-Line. Obecnie znajdujemy się daleko w tyle za europejską konkurencją.


NAJNOWSZE INFORMACJE

Obecnie w Polsce na jednego mieszkańca przypada ok. 400 dolarówwartości handlu zagranicznego. Dla porównania, to trzy razy mniej niż w Hiszpanii – kraju o porównywalnej wielkości i populacji. Według Uboat-Line aby zmniejszyć dystans dzielący nas od krajów Europy Zachodniej konieczna jest rozbudowa sieci terminali przeładunkowych.


Wskaźnik gęstości terminali, wyrażony jako jeden terminal na 1000 km linii kolejowych, wynosi w Polsce 0,5, tymczasem w innych krajach kształtuje się na poziomie 1,4 – 2 (Włochy, Niemcy). To pokazuje zarówno jak daleko w tyle jesteśmy za innymi krajami, ale równocześnie jak wielki jest potencjał rozwoju.


- Polska, jako kraj leżący w centrum Europy, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne prowadzące z południa na północ oraz ze wschodu na zachód kontynentu ma realną szansę na uzyskanie bardzo znaczących korzyści z rozwoju branży transportowej – mówi Grzegorz Misiąg, prezes zarządu notowanej na rynku NewConnect spółki Uboat Line S.A.


Według niego o tym, że warto stawiać na rozwój tego sektora gospodarki przekonuje przykład sąsiednich Niemiec - kraju, dysponującego bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową, która stymuluje rozwój całej gospodarki.


- Korzystają na tym także polskie firmy, jedną nich jest nasza spółka-córka Oliwia Trans GmbH z siedzibą w Hamburgu. Bardzo znaczący potencjał wzrostu ma także rynek czeski. Z tego powodu w Pradze uruchomiliśmy spółkę Ferry Lines s.r.o., która rozszerzyła naszą działalność na terenie południowego sąsiada – zaznaczył Misiąg.


Intensyfikacja działalności na zagranicznych rynkach przyczyniła się do dalszego wzrostu zysków Uboat Line. Świadczą o tym m.in. wyniki finansowe uzyskane w IV kw. 2012 r. W tym okresie spółka wypracowała zysk netto na poziomie 1,370 mln zł. Narastająco w czterech kwartałach 2012 r. firma zarobiła aż 2,347 mln zł wobec 131 tys. zł w 2011 r. Wiele wskazuje, że Uboat Line utrzyma dynamiczne tempo rozwoju. Do optymistycznych prognoz skłania m.in. potencjał branży TSL w Czechach.


- Wiele towarów trafia do Czech poprzez Polskę. Z podobnym zjawiskiem mamy także do czynienia w eksporcie. Postanowiliśmy wykorzystać wspomnianą tendencję do przyspieszenia tempa rozwoju naszej spółki – podkreślił Grzegorz Misiąg.


Na rynku czeskim Ferry Lines s.r.o. świadczy usługi, z zakresu obsługi zleceń związanych z transportem towarów jaki i ludzi. Spółka zapewnia najwyższy poziom usług, m.in. dzięki kooperacji z siecią agentów nadawczo-odbiorczych rozlokowanych na całym świecie, z którymi współpracuje Uboat Line. Umożliwia to prowadzenie stałego monitoringu przesyłanych towarów, co znacznie usprawnia ich transport.


- Jestem przekonany, że Ferry Lines s.r.o. z powodzeniem obsłuży zlecenia na transport skonteneryzowany z całego świata. Warto także dodać, że branża TSL skutecznie opiera się negatywnym następstwom gospodarczego spowolnienia. Wpływa na to szereg czynników – powiedział szef Uboat-Line.


Do najbardziej istotnych można zaliczyć m.in. przystępne ceny usług, oferowanych przez działające w Polsce terminale. Są one nawet o 10-15% tańsze od niemieckiej oraz holenderskiej konkurencji. Koszty spedycji często stanowią duży procent ponoszonych wydatków, szczególnie dla firm sprowadzających towary z zagranicy. Dlatego dla wielu przedsiębiorstw priorytetem jest ograniczanie tego rodzaju wydatków.


Realizację wspomnianego założenia umożliwia optymalizacja procesów spedycyjnych. Dzięki temu firmy mogą bardziej efektywnie planować i koordynować swoją produkcję, gdyż wiedzą, kiedy ich przesyłki dotrą na miejsce.


- Maksymalne ograniczenie czasu potrzebnego na dostarczenie przesyłki stanowi jeden z priorytetów w działalności spółki Uboat Line. Osiągnięcie wspomnianego założenia umożliwia sieć własnych agentów nadawczo-odbiorczych rozlokowanych na całym świecie. Dzięki temu prowadzony jest stały monitoring przesyłanych towarów. Jest to jeden z elementów w ofercie kompleksowych usług spedycyjnych, oferowanych przez Uboat Line, która zakłada m.in. indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego klienta, jeśli chodzi o czas i koszty transportu – poinformował Grzegorz Misiąg.


Dodał, że doświadczenie zdobyte na międzynarodowych rynkach spedycyjnych umożliwiło spółce wypracowanie optymalnych procedur, które zapewniają szybkie sprowadzenie, z każdego zakątka świata, do Polski towaru o dowolnej masie i gabarytach.


- Rozwój firm działających w branży TSL wymaga odpowiedniej infrastruktury transportowej, wspartej wystarczającą ilością centrów spedycyjnych, wyposażonych w urządzenia umożliwiające sprawną obsługę towarów. Szczególnie na terenie zachodniej Polski stan infrastrukturalnego zaplecza ulega systematycznej poprawie. Między innymi z tego powodu ten obszar naszego kraju ma szczególnie istotne znaczenie dla utrzymania dynamicznego tempa rozwoju Uboat Line – podsumowuje Grzegorz Misiąg.


Źródło: Uboat-Line S.A

25.02.2013


Tagi: transport morski, terminale przeładunkowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...