QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Chiny mogą znacząco przyspieszyć rozwój polskiego rynku kontenerowego

Od dłuższego czasu obserwujemy w mediach niesłabnące zainteresowanie kwestią współpracy z Chinami w zakresie nowych inwestycji w polskich portach morskich i logistyce lądowej. Wydarzeniem, które znacząco ożywiło dyskusję w prasie i na portalach branżowych była lipcowa delegacja pod przewodnictwem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka do Chin. Ministrowi towarzyszyli przedstawiciele polskich firm z zaplecza transportu morskiego i kolejowego, co spowodowało lawinę pytań w sprawie konkretnych postanowień. Czy rzeczywiście pomorskie przedsiębiorstwa mają możliwość rychłego rozpoczęcia realnej współpracy z Państwem Środka?


NAJNOWSZE INFORMACJE

Wizyta polskiej delegacji rządowej wspieranej przez środowiska branżowe, poruszyła tematy istotne dla rozwoju transportu intermodalnego w Polsce. Dla Balticon SA – spółki działającej w techniczno-logistycznej obsłudze ruchu kontenerowego – szczególnie ważnym w spotkaniach był udział przedstawicieli polskich portów. Podczas rozmów ich zarządzający wyraźnie zwrócili uwagę na kluczową rolę mórz i oceanów w transporcie międzynarodowym.


DCT sternikiem polsko-chińskich inwestycji

Jednym z delegatów polskiej misji do Chin był Boris Wenzel – dyrektor zarządzający gdańskiego terminalu głębokowodnego DCT. Jego szeroką perspektywę patrzenia na rynek polski widać było również w Chinach. Pan Wenzel z jednej strony lobbuje na rzecz portów polskich i wspiera działania deregulacyjne, z drugiej zaś zabiega o inwestorów, namawiając globalnych operatorów chińskich – COSCO i CSCL do zawijania do Gdańska. Wybiegając naprzód szuka partnerów do zbudowania centrum logistycznego na zapleczu DCT, czyli rozwija kolejne ogniwo łańcucha logistycznego. Takie działania wróżą dobrze na przyszłość. Chińczycy, choć jeszcze nie określili konkretnych planów, mogą pomóc nam wprowadzić polskie porty do pierwszej dziesiątki w Europie.


Skorzystać może także polska kolej

Na obustronnych umowach z Chińczykami może skorzystać także polska kolej, a przede wszystkim PKP Cargo. Przy ogromnym wolumenie towarowym płynącym z Chin do Europy kompleksowe oferty pokrywające wiele kolejnych ogniw łańcucha transportowego są jedynym sposobem realizacji dużych projektów transportowych o długoterminowym zasięgu. Pozyskanie silnego inwestora pozwoliłoby polskim kolejom na większą konkurencyjność w stosunku do zagranicznych operatorów wchodzących na polski rynek. Istnieją duże szanse na podpisanie konkretnych umów, ale musimy pamiętać, że...


…w zmaganiach o przyciągnięcie Chin do Polski mamy rywali

Fakt przyjęcia Ministra Sławomira Nowaka przez niższego rangą odpowiednika w Chinach pośrednio pokazuje, że gościliśmy tam bardziej w charakterze petenta, niż pełnoprawnego partnera. I wcale nie jest to dziwne. Myślę, że przy dzisiejszym układzie geopolitycznym Chiny odwiedzają w takim charakterze niemal wszystkie państwa świata, oprócz kilku globalnych mocarstw. Musimy więc świadomie oceniać nasze szanse na współpracę, gdyż w kolejce do umów z Chińczykami stoi wiele innych krajów. Droga do wypracowania jak najlepszych postanowień dla strony polskiej może być długa i z pewnością będzie kosztować nas wiele pracy. Jedno jest pewne: Wpłynięcie do polskich portów oceanicznych kontenerowców COSCO i CSCL byłoby kolejnym krokiem milowym w rozwoju rodzimych terminali. Należy traktować perspektywy tej współpracy w ramach dobra narodowego. Wiele będzie zależeć teraz od polityków, którzy powinni nieco delikatniej podchodzić do współpracy polsko-chińskiej, nie zapominając, jak wrażliwymi na wszelkie niejednoznaczne kwestie ludźmi są Azjaci. Cierpliwość powinna się nam jednak opłacić.


Autor: Tomasz Szmid, prezes zarządu Balticon SA


Źródło: Balticon SA

21.08.2012


Tagi: transport kontenerowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...