QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Firmy utoną w danych?

W 2012 roku ilość danych cyfrowych urośnie do 2,7 zettabajtów, czyli aż o 48% w porównaniu do 2011 roku. Do 2015 ponad 85% firm sklasyfikowanych w rankingu Fortune 500 nie będzie potrafiło efektywnie wykorzystać posiadanych zbiorów danych (big data). Ci, którzy zainwestują w odpowiednie rozwiązania mogą osiągnąć trwałą przewagę konkurencyjną na rynku, a także zwiększyć zysk operacyjny nawet do 60%.


NAJNOWSZE INFORMACJE

Eksperci prognozują, że zarządzanie ogromnymi zbiorami danych będzie jedną z kluczowych kompetencji firm w ciągu najbliższych 3-5 lat. Jak wynika z danych IBM, 90% danych na świecie zostało wygenerowanych w ciągu ostatnich 2 lat. Według Gartnera, w ciągu najbliższych 5 lat dane firm urosną o 800%. Z kolei według IDC, ilość danych podwaja się co 18 miesięcy.


Trendy związane z big data zwiększą implementację specjalistycznych narzędzi technologicznych typu Business Intelligence. Potwierdzają to ostatnie badania IBM, z których wynika, że 83% dyrektorów IT na świecie jako priorytety dla swoich firm postrzega narzędzia analityczne i rozwiązania BI. Jak wynika z polskiej edycji badania, priorytety polskich CIO są takie same.


- Dynamiczny przyrost ilości danych to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoją zarówno globalne, jak i polskie firmy – tłumaczy Jacek Sośnia, Architekt Systemów Informatycznych w Globalnym Centrum Biznesowym Procter & Gamble w Warszawie.- W tej sytuacji kluczowym czynnikiem, który pomoże zachować organizacji swoją dotychczasową pozycję biznesową, a nawet zwiększyć przewagę konkurencyjną, będą inwestycje z obszaru zaawansowanych narzędzi analitycznych wspierających zarządzanie dużymi zbiorami danych. Rozwiązania z zakresu Business Intelligence dostarczają informacje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu firmy mogą na bieżąco reagować na zmiany rynkowe, lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, a nawet przewidywać rzeczywistość biznesową. Narzędzia analityczne pomagają również zoptymalizować koszty ponoszone przez organizację. Przykładem tego typu rozwiązań są analizy dostarczane przez Globalne Centrum Biznesowe P&G w Warszawie, dzięki którym koncern jest w stanie efektywnie reagować na zmieniające się preferencje konsumentów na całym świecie – dodaje Jacek Sośnia.


Xerox na przykład wykorzystuje narzędzia Business Intelligence w zakresie zarządzania wiedzą jako platformy e-learningowe, które nie tylko dostarczają i archiwizują wiedzę, ale również wyznaczają zainteresowanym pracownikom ścieżki rozwoju kariery. Każda osoba, która chce się rozwijać w danym kierunku, otrzymuje – wygenerowane przez system na podstawie informacji o pracowniku – wskazówki co do kompetencji, jakie powinna uzupełnić i szczegółową listę szkoleń oferowanych przez Xeroxa, w jakich warto wziąć udział. System bada również postępy w nauce u osób, które decydują się na wirtualne kursy, a także przeprowadza testy wiedzy, które – jeśli niezaliczone – pracownicy powtarzają.


- Narzędzia raportujące dostarczają informacje o bieżących oraz historycznych wynikach biznesowych, a także pozwalają na przeprowadzenie analiz wielowymiarowych. Dzięki temu, managerowie projektów uzyskują informacje pozwalające określić bieżący stan kluczowych wskaźników i jego przyczyny – wyjaśnia Krzysztof Chyliński, Dyrektor Technologii Holicon. - Przy dużej skali działania, liczbie klientów i pracowników rozwiązania Business Intelligence są niezbędne, aby prognozować zjawiska ekonomiczne w branży i podejmować trafne decyzje biznesowe – dodaje Krzysztof Chyliński.


Oprócz deklarowanego wzrostu nakładów na rozwiązania do zarządzania big data, firmy planują rekrutacje specjalistów-analityków. Prognozuje się, że tylko w samych Stanach Zjednoczonych będzie brakować od 140 tys. do 180 tys. specjalistów z odpowiednimi kompetencjami analitycznymi, jak również 1,5 mln managerów i analityków umiejących wykorzystywać analizy big data do podejmowania decyzji biznesowych.


Źródło: Linkleaders

25.02.2012


Tagi: zbiory danych firm, przetwarzanie danych, ochrona danych firm, big data, Business Intelligence


Udostępnij

BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - REALIZACJE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

NOWOCZESNA OBSŁUGA PODATKOWA

foto

Spółka świadczy usługi w pełnym zakresie doradztwa podatkowego oraz wsparcie w ramach postępowania...

BIK PARK WROCŁAW II

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

PLEBISCYT POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2021

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NOWI MENEDŻEROWIE I AWANSE

giełda

1 stycznia 2023 r. Agnieszka Michalak została nową dyrektor finansową branży Smart Infrastructure w Siemens Polska. Z Siemensem...