Laude połączy się intermodalnie z Turcją
Laude.pl planuje uruchomienie stałego połączenie intermodalnego pomiędzy krajami Unii Europejskiej, Ukrainą i Turcją. Pierwsze kontenery pojadą już w pierszym kwartale 2012. Dzięki takiemu rozwiązaniu wysyłka towarów stanie się prostsza i szybsza. Transporty będą odprawiane w Zamościu. Docelowo połączenie będą obsługiwać trzy pociągi tygodniowo.
Turcja to jeden z najszybciej rozwijających się rynków zbytu, gdzie z roku na rok rośnie siła nabywcza społeczeństwa, a co za tym idzie konsumpcja. Stopniowo obniżane są cła, które w wielu przypadkach skutecznie blokowały import artykułów na miejscowy rynek. To bardzo dobre i oczekiwane sygnały.
- Wystarczy zresztą spojrzeć na wyniki eksportu najsilniejszego ekonomicznie kraju UE, czyli Niemiec
- wskazuje Janusz Górski, wiceprezes spółki Laude.pl. - Dziś Turcja, jest dla gospodarki niemieckiej, jednym z głównych kierunków eksportu towarów i usług. Więcej kupują tylko Chiny i Rosja.
Turecka gospodarka rozwija się nie tylko na rynku krajowym. Firmy budowlane z Turcji budują w Rosji i Kazachstanie. Deficyt budżetowy w tym roku wyniesie prawdopodobnie 2 proc. PKB, a zadłużenie publiczne około 42 proc. - to wartości, o jakich wiele państw strefy euro może pomarzyć.
Dosłownie kilka tygodni temu ekonomiści Ernst & Young i instytutu badawczego Oxford Economics zaliczyli Polskę obok Turcji właśnie do grupy 25 Rynków Szybkiego Wzrostu. – To oznacza, że zdaniem ekspertów kraje, te będą miały kluczowy wpływ na kształt światowej gospodarki w ciągu najbliższej dekady – komentuje Janusz Górski. – Takie informacje, zweryfikowane dzięki naszym lokalnym partnerom, zdecydowały o rozwoju tego kierunku sprzedaży – wyjaśnia prezes.
Według danych GUS za 2010 r., wolumen obrotów w bilateralnej wymianie handlowej Polska-Turcja osiągnął blisko 4,6 mld USD, co w porównaniu do wyniku 2009 r. na poziomie 3,7 mld USD oznacza wzrost
o 25%. - Liczymy na dalszy rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami - powiedział podczas kwietniowej wizyty nad Bosforem, wicepremier Waldemar Pawlak. 11 kwietnia 2011 r. Polska i Turcja podpisały w Ankarze porozumienie o współpracy gospodarczej.
Laude bliżej Bosforu
Pierwsze kontenery pojadą do końca marca 2012. Usługa oprócz tego, ze będzie mniej problemowa jak wysyłka samochodowa ( możliwość odprawy na cle w Zamościu, załadunek do 24 ton
a nie 22 ton na auto) to będzie jeszcze dużo bardziej konkurencyjna cenowo.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania transportu kombinowanego, ładunki będą przewożone za pośrednictwem samochodów typu plandeka do centrum logistycznego w Zamościu gdzie następnie zostaną przeładowywane do kontenerów. Stąd z kolei trafią do portu w Odessie skąd statkiem zostaną przetransportowane do Istambule.
Następnie ładunek zostanie przeładowany na samochód, który dowiezie towar bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy.
Spółka Laude planuje wysyłkę na początku po jednym pociągu tygodniowo do Turcji I jednym na Ukrainę do Doniecka przez Kijów. Docelowo mają być po 3 pociągi w tygodniu. - Wprowadzenie takiej usługi poprzedziły wielomiesięczne analizy, Zarówno zainteresowania tym kierunkiem, jak i kosztów uruchomienia połączenia. Jesteśmy przekonani, że to atrakcyjny i dochodowy rynek - podkreśla Janusz Górski. – Naszych klientów przekonały konkurencyjne zarówno pod względem czasu dostarczenia, jak i kosztów wykonania warunki współpracy – zapewnia. Jest to także rozwiązanie dużo bardziej ekologiczne od dotychczas stosowanych dzięki zastosowaniu w ceklu logistycznym transportu kolejowego i morskiego.
Spólka Laude przewiozła w ubiegłym roku ponad 600 tysięcy ton towarów, obok klasycznego transportu drogowego realizuje również usługi przewozów intermodalnych w oparciu o transport kolejowy oraz morskim. Do najczęściej przewożonych towarów należą wyroby hutnicze i budowlane, ale również elektroniczne, papiernicze, spożywcze czy nawet specjalistyczne maszyny.
Źródło: Laude.pl
19.12.2011
Tagi: Turcja, połączenie intermodalne, kontenery
Udostępnij