QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Wpływ populacji na popyt na powierzchnie biurowe w Europie

Ostatnie badania przeprowadzone przez Colliers International, wykazują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, zmniejszenie zasobów ludzkich, spowoduje spadek zapotrzebowania na powierzchnie biurową w Europie.


NAJNOWSZE INFORMACJE

Wyniki najnowszego raportu Generation Y - część 2, wskazują, że Europa doświadcza zjawiska kurczenia się populacji pracującej, w związku z tym scenariusz zakłada, że w ciągu najbliższych 20 lat nastąpi 10% spadek popytu na powierzchnie komercyjną (biurową i magazynową), następnie podobna faza zniżkowa potrwa kolejne 20 lat, aż do 2050 roku.


Urodzeni w czasie wyżu demograficznego (tzw. Baby Boomers), aktualnie dominują w strukturze społeczeństwa w wieku produkcyjnym (stanowią 45% ludności pracującej). Do tej pory ich wymagania co do środowiska pracy były przestrzegane, w wyniku czego biura z podziałem na pokoje stanowią przewagę nad tymi o układzie otwartym (tzw. Open space). Do 2020 roku, liczba pracowników z tej generacji zmniejszy się aż o połowę a w 2030 przestanie mieć kluczowy wpływ na planowanie powierzchni biurowych. To spowoduje, że przedstawiciele Generacji Y i Z umocnią pozycje w procesie decyzyjnym dotyczącym formy i wyglądu ich miejsca pracy.


Nieruchomości cechuje 20-letni cykl życia, biurowce jako długoterminowe inwestycje są finansowane przez 20 lat. Dlatego dla banków i inwestorów niezwykle ważne jest, aby ich budynki biurowe były jak najbardziej przyszłościowe i jak najdłużej spełniały wymagania zmieniających się kanonów. Nieprzystosowanie się do tego trendu, może oznaczać zwiększenie współczynnika pustostanów, (w rezultacie konieczny będzie większy nakład na inwestycje w celu modernizacji zasobów) oraz niższe stawki czynszów, co spowoduje mniejszą wydajność i brak refundacji kosztów.


Chociaż powyższe trendy mają wpływ na populacje w całej Europie, to ich oddziaływanie na krajowy i lokalny rynek nieruchomości oraz zatrudnienie, będzie się znacząco różniło. Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że w Europie wschodniej, południowej i zachodniej, rynek biurowy odczuje ciężar redukcji zatrudnienia, jak i popytu na powierzchnię biurową, podczas gdy Europa północna utrzyma niewielki wzrost. Jednakże, przy prognozowaniu w oparciu o możliwości gospodarcze, w krajach Europy wschodniej spodziewać się można zwiększenia liczby miejsc pracy ze względu na pozytywny wpływ rozwoju sektora outsourcingu.


Seria raportów Colliers International na temat Generacji Y prezentuje różne aspekty wpływu pokolenia Y na rynek nieruchomości. Raporty są dostępne na stronie www.colliers.com/generationy.


Więcej szczegółowych informacji w raporcie: Generation Y - How population change will impact office space demand


Źródło: Colliers International

23.11.2011


Tagi: powierzchnie biurowe, populacja, zasoby ludzkie, raport


Udostępnij

SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...