QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?

Wielu przedsiębiorców korzysta obecnie z faktu, iż do Polski coraz chętniej przyjeżdżają obcokrajowcy w poszukiwaniu pracy. Zjawisko to dotyczy już nie tylko naszych wschodnich sąsiadów, ale coraz częściej także obywateli innych krajów Unii Europejskiej. Przyjrzyjmy się bliżej wymogom prawnym zatrudnienia cudzoziemca w Polsce.


Zasadniczym rozróżnieniem jest tu podział na obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i obywateli tzw. państw trzecich, czyli pozostałych państw. Ci pierwsi generalnie zwolnieni są w Polsce od obowiązku starania się o zezwolenie na pracę. Można więc zatrudniać ich bez ograniczeń pamiętając oczywiście o obowiązku terminowego zgłoszenia faktu zatrudnienia nowego pracownika we właściwym oddziale ZUS. Obywatel unijny powinien również pamiętać o dopełnieniu obowiązku meldunkowego w Urzędzie Gminy właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania w Polsce. Dodatkowo, jeżeli jego pobyt w Polsce przekraczać będzie 3 miesiące jest on obowiązany zarejestrować swój pobyt we właściwym miejscowo Urzędzie Wojewódzkim. Pamiętać również należy o obowiązku rozliczania się w Polsce z Urzędem Skarbowym.


Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obywateli państw spoza Unii Europejskiej. Zasadniczo są oni zobowiązani przed podjęciem zatrudnienia do uzyskania we właściwym Urzędzie Wojewódzkim (w Warszawie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy) zezwolenia na pracę. Praca w Polsce bez zezwolenia jest nielegalna i podlega karze. Wyjątek dotyczy obywateli państw takich jak: Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia i Gruzja. Obywatele tych państw mogą podejmować krótkoterminową pracę w Polsce (w okresie do 6 mies. w ciągu kolejnych 12 mies.) na zasadach uproszczonych - bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczające jest tu zarejestrowanie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy.


Autor: Krystian Stanasiuk, LL.M., Aplikant radcowski w kancelarii e|n|w|c


Źródło: e|n|w|c

04.04.2011


Tagi: prawo pracy, Krystian Stanasiuk


Udostępnij

SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Od połowy lipca, WCL oferuje do wynajęcia obiekt magazynowy o pow. 1650 m2 z 12 bramami...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...