QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Odstąpienie od zakazu konkurencji

Zgodnie z wyrokiem Sąd Najwyższy z dnia 4 lutego 2009 r. (sygn. II PK 223/08) pracodawca może odstąpić od umowy o zakazie konkurencji jeżeli możliwość taką przewiduje ta umowa. Poprzez dokonanie odstąpienia pracodawca nie musi płacić byłemu pracownikowi odszkodowania.


W przedmiotowej sprawie pozwana spółka odstąpiła od umowy na jeden dzień przed wypowiedzeniem umowy o pracę twierdząc, że nie ma już podstaw do zastosowaniu zakazu konkurencji w stosunku do pracownika. Z taką decyzją nie zgodził się pracownik twierdząc, że pracodawca nie ma prawa dowolnego odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji.Zgodnie z wyrokiem Sąd Najwyższy z dnia 4 lutego 2009 r. (sygn. II PK 223/08) pracodawca może odstąpić od umowy o zakazie konkurencji jeżeli możliwość taką przewiduje ta umowa. Poprzez dokonanie odstąpienia pracodawca nie musi płacić byłemu pracownikowi odszkodowania.


Sąd Najwyższy staną na stanowisku, że pracodawca ma prawo wskazać kogo objąć zakazem konkurencji oraz czy istnieją podstawy do utrzymywania takiej umowy. Decyzja pracodawcy w tym względzie nie podlega kontroli sądowej.


Bardzo prosimy o ewentualne pytania! Porady prawne


mec. Arkadiusz Skrobich

Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.k.

12.02.2009


Tagi: zakaz konkurencji, odstąpienie od zakazu konkurencji