QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Czy spółka może obniżyć kapitał poniżej 50.000 złotych, mimo, że spółka została założona w 2005r.?

Jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał spółki wynosi 50.000 złotych, a sama spółka została założona w 2005 roku. Słyszałem, że od stycznia 2009 roku kapitał zakładowy spółki z o.o. może wynosić 5.000 złotych. Czy w związku z tym spółka może obniżyć kapitał poniżej 50.000 złotych, pomimo, iż założona została przed datą wejścia w życie nowych przepisów w tym zakresie?


Odpowiada: mec. Tomasz Szarek


Tak. Zgodnie z regulacją art. 263 §2 KSH przepisy dotyczące najniższej wysokości kapitału zakładowego oraz udziału stosuje się do obniżenia kapitału zakładowego. W efekcie, w przypadku gdy spółka obniża kapitał zakładowy po dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy na poziomie 5.000 złotych, ograniczenie to znajdzie zastosowanie. W efekcie spółka, pomimo, iż założona została z minimalnym obowiązującym w chwili jej zawiązania kapitałem zakładowym 50.000 złotych, będzie mogła obniżyć go poniżej tego poziomu, z zachowaniem jednak granicy 5.000 złotych obowiązującej w chwili dokonywania obniżania.


23.01.2009


Tagi: spółka z o.o., kapitał spółki, kodeks spółek handlowych