QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Tańsza żywność obniża inflację

wykres


Inflacja CPI w lipcu spadła do 3,1% r/r z 3,3% r/r w czerwcu (PKO: 3,2% r/r; kons.: 3,1% r/r).

Główną przyczyna spadku inflacji były ceny żywności, które wg wstępnego szacunku GUS obniżyły się w ciągu miesiąca o 1,4%, mocniej niż szacowaliśmy i bardziej niż wskazuje wzorzec sezonowy. Jest to prawdopodobnie w dużej mierze zasługa spadku cen wieprzowiny, by może tez niższych cen zbóż, owoców i nabiału. Do spadku cen mogła się też przyczynić nowa matryca VAT. W rezultacie, roczny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyhamował do 3,9% r/r z 5,7% r/r w czerwcu, a kategoria ta w naszej ocenie może się w kolejnych miesiącach przyczyniać do dalszego spadku inflacji, o ile nie nastąpi nagromadzenie negatywnych czynników pogodowych. Wczoraj GUS poinformował, że zbiory krajowych ziemiopłodów w 2020 mają szansę być zauważalnie wyższe niż przed rokiem.


Ceny paliw wzrosły o 2,3% m/m, zgodnie z oczekiwaniami, były jednak nadal wyraźnie niższe niż przed rokiem (-16,1% r/r). Ceny nośników energii odnotowały tylko kosmetyczny spadek (-0,1% m/m), a obniżka cen gazu ziemnego została zrównoważona przez wyższe ceny opału (VAT na drewno kominkowe).


Pomimo recesji i wyhamowania inflacji ogółem, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymuje się na podwyższonym poziomie, a w lipcu prawdopodobnie nawet przyspieszyła do 4,2% r/r z 4,1% r/r w czerwcu. Wzrost ten mógł być konsekwencją utrzymywania się obostrzeń sanitarnych, które przekładają się na wyższe ceny usług (np. fryzjerskich, medycznych, edukacyjnych czy hotelowych). Czynnikiem niepewności są skutki nowej matrycy VAT.


Nadal przewidujemy, że do końca roku inflacja CPI obniży się w kierunku celu NBP. Inflacja CPI na obecnym poziomie (w granicach dopuszczalnych odchyleń od celu i jednak w spadkowym trendzie od szczytu w lutym), pomimo dalszego wzrostu inflacji bazowej, nie ma naszym zdaniem wpływu na generalnie gołębie nastawienie NBP. Bank centralny podkreśla dezinflacyjne skutki spowolnienia gospodarczego i skupia się na wspieraniu dotkniętej przez epidemię gospodarki. Ostatnia wypowiedź Prezesa NBP, A.Glapińskiego, wskazuje, że bank centralny może jeszcze łagodzić politykę pieniężną (bez oglądania się na przejściowo podwyższoną inflacją), jeśli będzie taka potrzeba (ewentualne pogorszenie perspektyw gospodarki).


Źródło: PKO Bank Polski

31.08.2020


Tagi: gospodarka amerykańska, FED, stopy procentowe, FOMC


PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Według danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu dynamicznie wzrasta...

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE