QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Gołębi Fed straszy wirusem i rozdaje dolary

wykres


Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian (przedział stopy fed funds 0,00-0,25%). Głównym przesłaniem komunikatu po posiedzeniu było stwierdzenie, że pandemia nadal stanowi znaczne ryzyko dla gospodarki. W ocenie FOMC losy amerykańskiej gospodarki wciąż będą zależeć od dalszego przebiegu pandemii.


Fed jest nieustannie zdeterminowany, aby wykorzystać pełen zakres narzędzi wsparcia gospodarki. Podtrzymana została deklaracja, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, dopóki nie będzie pewności, że gospodarka przetrwała epidemię i będzie na drodze do celów polityki pieniężnej (maksymalizacji zatrudnienia i stabilność cen). Rynek na razie nie widzi szans na podwyżkę stóp przynajmniej do grudnia 2022.


W komunikacie oceniono, że dotychczasowe środki skutecznie wspomogły warunki finansowe oraz akcję kredytową dla gospodarstw domowych i firm. Fed nadal deklaruje, że będzie skupować aktywa co najmniej w obecnym tempie. Kluczową informacją drugiego dnia posiedzenia jest wydłużenie okresu utrzymywania dolarowych linii swapowych z dziewięcioma bankami centralnymi (Australia, Brazylia, Korea, Meksyk, Singapur, Szwecja w wysokości 60 mld USD oraz Dania, Norwegia i Nowa Zelandia w wysokości 30 mld USD) do końca 1q21. Utrzymywanie linii swapowych ma zapobiegać nagłym brakom płynności dolarowej na międzynarodowych rynkach, skutkującej wcześniej m.in. wyprzedażą amerykańskich aktywów w celu pozyskania środków na rynku.


Na konferencji po posiedzeniu J.Powell powiedział, że ożywienie gospodarki obecnie wyhamowało, a jego dalsze losy zależeć będą od tego, jak będzie przebiegać epidemia. Kilkukrotnie odniósł się do polityki fiskalnej, która powinna być istotnym elementem policy mix (w tym negocjowany w Kongresie pakiet fiskalny, który Powell nazwał „dobrą rzeczą”).


Wczorajsza decyzja FOMC ws linii swapowych ma istotne, pozytywne znaczenie dla podaży dolara na rynkach. To powinno łagodzić presję aprecjacyjną na dolara, w szczególności w chwilach rynkowego stresu. Jeżeli EURUSD będzie się dalej osuwać w kierunku 1,20, przekroczy on prawdopodobnie próg, przy którym wzrost PKB w USA jest szybszy niż wzrost PKB w strefie euro (por. wykres na str. 1). To nie pozostanie bez odzewu po drugiej stronie Atlantyku paradoksalnie wynikiem tego posiedzenia FOMC mogą stać się działania EBC (przynajmniej werbalne interwencje), aby osłabić euro.


Źródło: PKO Bank Polski

30.07.2020


Tagi: gospodarka amerykańska, FED, stopy procentowe, FOMC


PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Według danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu dynamicznie wzrasta...

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE