QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Ropa traci impet wzrostowy

foto

Przez ostatnie dwa tygodnie rynek ropy naftowej rozpieszczał inwestorów prawie nieprzerwanym trendem wzrostowym. W ostatnich tygodniach strona popytowa na rynku ropy naftowej staje się jednak coraz słabsza, a wśród inwestorów pojawiają się uzasadnione pytania o zasadność dalszych zwyżek cen tego surowca.


Notowania ropy naftowej Brent znajdują się obecnie poniżej poziomu 40 USD za baryłkę, a w bieżącym tygodniu sięgały już nawet 43 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy WTI w bieżącym tygodniu przekroczyła na chwilę barierę 40 USD za baryłkę, jednak teraz powraca poniżej 38 USD za baryłkę.


wykres


W bieżącym tygodniu zapał strony popytowej ostudziły m.in. dane dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Z jednej strony, zwyżka zapasów w poprzednim tygodniu była oczekiwana. Z drugiej strony, nie spodziewano się, że będzie ona tak duża.


Departament Energii USA podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 1,44 mln baryłek. To znacznie więcej niż wynosiły oczekiwania rynkowe, rzędu 300 tysięcy baryłek Wzrost okazał się więc prawie pięciokrotnie większy od oczekiwań. Jednocześnie spadły zapasy benzyny i delikatnie wzrosły zapasy destylatów.


Patrząc na dane dotyczące zapasów ropy w USA, rzuca się w oczy fakt, że w większości ostatnich tygodni zapasy rosły. To z kolei uświadamia inwestorom, że Stany Zjednoczone jeszcze długo mogą nie poradzić sobie z nadwyżką ropy na wewnętrznym rynku.


Jeszcze na początku czerwca dyskutowano o tym, że zapasy ropy naftowej w USA mogą zacząć istotnie spadać w bieżącym miesiącu ze względu na rozpoczynający się w tym kraju sezon letnich wyjazdów. Na ogół wzrost popytu na paliwa zaczyna być widoczny w USA pod koniec maja. Ten rok jest jednak wyjątkowy. Chociaż popyt na paliwa delikatnie wzrósł, to nie na taką skalę, jak w poprzednich latach.


Tymczasem produkcja ropy naftowej w USA spadła istotnie, ale ten proces się już powoli kończy. Wiele amerykańskich firm naftowych dotarło do momentu, w którym nie chcą już dalej ograniczać wydobycia, zwłaszcza że notowania ropy naftowej zaczęły rosnąć i produkcja staje się bardziej rentowna.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

25.06.2020


Tagi: ropa, surowce, notowania


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE