QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

W maju znaczny wzrost liczby upadłości

wykres


W maju upadłość ogłosiło 49 firm, co oznacza wzrost o 63,3 proc. w porównaniu z kwietniem i o 16,7 proc. względem maja ubiegłego roku. Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy wzrosła na koniec maja do 1003 – to o 10 przypadków (1,0 proc.) więcej niż w kwietniu.


Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 37, czyli o 48,0 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 8,8 proc. więcej niż rok temu. Liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 86, a więc była wyższa o 56,3 proc. w skali miesiąca i o 13,2 proc. w ujęciu rocznym.


Tomasz Ślagórski, wiceprezes KUKE - komentarz

Zgodnie z naszymi przewidywaniami z poprzedniego miesiąca , w maju – po przywróceniu normalnego trybu pracy administracji i sądów – nastąpił wyraźny wzrost liczby niewypłacalności w sektorze przedsiębiorstw. Nadal jednak obecne dane trudno uznać za oddające w pełni aktualną sytuację w gospodarce, ponieważ wiele firm korzysta z różnych tymczasowych instrumentów pomocowych udostępnionych przez instytucje finansowe m.in. w ramach kolejnych odsłon rządowej Tarczy Antykryzysowej. Widzimy to również w zachowaniu naszych klientów, którzy korzystają z zaoferowanej im przez KUKE w marcu możliwości przedłużenia momentu zgłoszenia braku terminowej płatności przez ich kontrahentów. Jednak zarówno dłuższe terminy u ubezpieczycieli czy faktorów, jak i różnego rodzaju wakacje kredytowe w bankach zaczną niedługo wygasać i stopniowo rynek zacznie się przekonywać, które podmioty zachowały wystarczającą płynność i są w stanie kontynuować działalność, znajdując zbyt na swoje towary i usługi.


W KUKE nadal nie obserwujemy znaczącego osłabienia kondycji płatniczej wśród kontrahentów naszych klientów, a szkodowość utrzymuje się na poziomie podobnym jak rok wcześniej. Trudno jednak oczekiwać, by kolejne miesiące nie przyniosły pogorszenia w tym zakresie. Wiele firm musi zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest spadek popytu, co pokazały m.in. wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za kwiecień, które zmniejszyły się o prawie ¼ (odpowiednio o 24,6 proc. i 22,6 proc.) w skali roku. Podobny spadek zanotował w kwietniu eksport (o 24,9 proc. wg danych NBP), a najbardziej poszkodowane sektory to motoryzacja i produkcja mebli. Eksport usług skurczył się o 37,0 proc., przy czym bardzo silnie ucierpiał transport.


Powody do optymizmu daje natomiast duże zainteresowanie najnowszym ubezpieczeniem KUKE z gwarancją Skarbu Państwa dla firm eksportujących do krajów Unii Europejskiej i OECD (GAP EX i GAP EX+), co pokazuje, że polscy przedsiębiorcy dają sobie radę na zagranicznych rynkach pomimo panującego kryzysu. Najwięcej umów dotyczy branż: chemicznej, spożywczej oraz budowlanej. Wśród 10 krajów z największą liczbą kontrahentów polskich eksporterów jest sześć państw z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Rumunia, Słowacja i Estonia.


Źródło: KUKE

18.05.2020


Tagi: gospodarka, firmy, upadłości, restrukturyzacje


PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Według danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu dynamicznie wzrasta...

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE