QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Za mało zwolnień podatkowych w tarczach antykryzysowych

wykres


Celem rozwiązań podatkowych uwzględnianych w kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej jest wsparcie przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej, a tym samym minimalizacja negatywnych skutków COVID-19. Dotychczas zaproponowane instrumenty wydają się jednak w zbyt małym stopniu odciążać firmy, z których wiele walczy o przetrwanie. W tym kontekście warto pamiętać, że przedsiębiorcy mogą korzystać też z narzędzi podatkowych spoza tarczy antykryzysowej, których zastosowanie może w pewnym zakresie poprawić sytuację finansową firmy.


Wraz z ukazywaniem się kolejnych wersji tarczy antykryzysowej podatnicy oczekiwali na rozwiązania podatkowe, a w szczególności na zwolnienia podatkowe, które przyniosłyby szybką i długotrwałą poprawę ich płynności.


Podobne nadzieje wiązano z realizacją takich postulatów jak skrócenie terminów na zwroty VAT czy też zawieszanie stosowania mechanizmu split payment. Niestety, jeśli chodzi o zwolnienia podatkowe to ograniczają się one co do zasady do podatku od nieruchomości i tylko w części (obecnie ok 1/3) gmin w kraju, w dodatku w sposób zróżnicowany, utrudniający ich praktyczne zastosowanie. Ustawodawca nie zdecydował się na zawieszenie split payment oraz skrócenie terminów na zwroty VAT uzasadniając to obawą potencjalnych nadużyć, które trudniej eliminować podczas pandemii. W efekcie podatkowe rozwiązania z tarczy to głównie odroczenie terminów składania deklaracji podatkowych czy odroczenie terminów płatności podatków, które na pewno należy ocenić pozytywnie, natomiast myślę, że podatnicy wciąż czekają na bardziej odczuwalne wsparcie podatkowe – mówi Przemysław Szywacz, partner associate w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce.


Oprócz rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mają do dyspozycji także inne instrumenty, które pozwalają zmniejszyć obciążenia podatkowe lub odroczyć ich płatność w czasie.


- Obecnie największym problemem rynkowym jest utrzymanie płynności finansowej. W tym celu przedsiębiorstwa sięgać mogą po szereg instrumentów. Od strony podatkowej możliwe są działania mające na celu odroczenie płatności poszczególnych danin. Tu pojawia się jednak kwestia związana z limitami wsparcia, dopóki Komisja Europejska nie wyrazi zgody na objęcie tego rodzaju wniosków limitem 800.000 euro, to właściwy jest wciąż limit pomocy de minimis (200.000 euro) lub klasyfikowanie odroczenia jako działanie optymalizujące pobór podatków i niestanowiące pomocy publicznej. Poza tym istnieje szereg znanych już narzędzi, takich jak między innymi IP Box czy ulga B+R. W okresie zatorów płatniczych warto pamiętać o „uldze na złe długi”, zarówno w podatku dochodowym, jak i w VAT. Szanse na wygenerowanie oszczędności powstać mogą przy odpowiedniej analizie art. 15c, dotyczącym limitowania kosztów dłużnych, oraz art. 15e ustawy o CIT, dotyczącym limitowania kosztów w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Warto również zaznaczyć szereg problemów i wątpliwości podatkowych związanych ze zmianą warunków rynkowych spowodowanych epidemią. Okoliczności te mają wpływ na stosunki gospodarcze oraz wymagają redefiniowania ustalonych wcześniej postanowień w kontekście cen transferowych – mówi Wojciech Majkowski, dyrektor w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce.


Źródło: KPMG

22.05.2020


Tagi: tarcza finansowa, wsparcie, zwolnienia podatkowe


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE