QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Jak wygląda edukacja w Polsce w czasie koronawirusa?

wykres


Od poniedziałku prawie 70% polskich uczniów rozpoczęło naukę online z nauczycielem, jak wskazuje badanie przeprowadzone przez Brainly. Pomimo dwutygodniowej przerwy, prawie wszyscy uczniowie nadal mają zadawane prace domowe i w pełni korzystają z nauki przez internet. Zamknięte szkoły to nie czas na ferie, a możliwość rozwoju wirtualnych lekcji i wykorzystania nowych technologii w edukacji.


Nauka zdalna

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie skłoniło Ministerstwo Edukacji Narodowej do podjęcia trudnej decyzji, aby uczniowie nie przychodzili do polskich placówek oświatowych i pozostali w domach. Szkoły pozostają zamknięte od 16 do 25 marca, z możliwością przedłużenia tego terminu, jak wspomina Minister Edukacji, nawet do Wielkanocy.


Przerwa w szkole nie pozbawia jednak uczniów kontaktu z nauką. Według badania przeprowadzonego przez Brainly*, prawie 70 procent polskich dzieci korzysta od poniedziałku z lekcji online z nauczycielem. Aż 92 procent uczniów, mimo przerwy od szkoły, w dalszym ciągu ma zadawaną pracę domową. Placówki oświatowe najczęściej wykorzystują do nauki online takie platformy jak: dziennik elektroniczny, w tym Librus; Skypa; Google Classroom; Discoda czy dedykowanego przez Facebooka Messengera.


Młodzież nie musi kończyć swojej aktywności i obowiązków edukacyjnych wraz z zamknięciem budynku szkoły. Platformy edukacyjne każdego dnia są odwiedzane przez miliony uczniów i rodziców w Polsce, co pokazuje skalę poszukiwania przez nich wiedzy w tym trudnym czasie. Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej widzimy to na Brainly – komentuje Michał Gwiazdowski, General Manager na rynki Polski, Rosji i Rumunii w Brainly.


Wirtualne lekcje pozwalają na przekazanie materiału uczniom zza ekranu komputera. Aplikacja taka jak Google Classroom daje możliwości przeprowadzenia zarówno telekonferencji jak indywidualnych czy nawet grupowych zadań. Szkoły wykorzystują nowe technologie, aby wspierać uczniów w nauce i przesyłać im materiały edukacyjne, co jest możliwe także przy wykorzystaniu powszechnie znanych narzędzi jak np. Messenger.


wykres


Więcej wolnego czasu

Dotychczas, niemal połowa polskich uczniów poza zajęciami w szkole uczęszczała na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne**, co w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa zostało znacznie ograniczone na rzecz pozostania w domu.


Według danych Brainly, pomimo dodatkowego czasu wolnego, aż 42 procent uczniów wskazuje, że poświęca go na naukę. Nieco więcej, bo 48 procent, ograniczenie wychodzenia z domu wykorzystuje na granie w gry, a 39 procent poświęca wolne chwile, zagłębiając się w media społecznościowe. Na spędzenie tego czasu z bliskimi decyduje się 29 procent badanych uczniów.


Samodzielna nauka nie jest jednak w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu, prawie połowie ankietowanych (48 procent) brakuje wskazówek nauczyciela, a 26 procent wskazuje na brak możliwości sprawdzenia poprawności odpowiedzi. Z pomocą przychodzą tutaj edukacyjne platformy online do wzajemnej nauki, gdzie uczniowie uzyskują wsparcie zarówno od rówieśników, jak nauczycieli i ekspertów.


wykres


Domowa edukacja

Rozpoczęcie edukacji w domu to wyzwanie nie tylko dla dzieci i nauczycieli, ale także rodziców. W tym przypadku bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiednich zasad, nowej rutyny czy zagospodarowanie specjalnej strefy do nauki.


Szkoła to nie tylko instytucja przekazująca podstawową wiedzę, ale wprowadzająca dyrektywy i zasady, dzięki którym uczniowie dokładnie rozróżniają czas na relaks od tego, który jest poświęcony na naukę. Placówki oświatowe sprzyjają także interakcjom społecznym, co podczas domowej izolacji mogą zapewnić platformy learningowe peer-to-peer czy rozmowy wideo z przyjaciółmi - dodaje Michał Gwiazdowski.


Zdrowe nawyki, odpowiednie przerwy i wsparcie rodziców pomoże dzieciom w przystosowaniu się do nowej sytuacji jaką jest domowa edukacja. Podtrzymanie nawyków pozwoli kontynuować produktywność i angażowanie się uczniów w naukę, nawet w formie wirtualnych lekcji.


Źródło: Brainly

18.03.2020


Tagi: edukacja, szkoły, nauka zdalna


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE