QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

DNA Rynków: Czego naprawdę boją się rynki i inwestorzy?Piątek trzynastego, 13.03.2020 zaczynamy dzień po największym spadku polskiej giełdy w swojej historii. Giełdy na dnie, gigantyczna panika i ogromne obawy o stan światowych gospodarek za kilka tygodni lub miesięcy. Tylko czy rynki boją się koronawirusa, czy jednak prawdziwy problem leży gdzie indziej? W tym specjalnym odcinku DNA odpowiadamy na pytanie, czego naprawdę boją się rynki i inwestorzy?


Potęga słów

Niestety w rynkowej panice łatwo zapomnieć o tym, że słowa mają ogromną moc. W napiętej atmosferze niezwykle łatwo pobudzić dodatkowy niepokój. Niefortunnie zrobił to 2 dni temu Prezes GPW, mówiąc, że być może notowania całego rynku trzeba będzie zawiesić. Dla lokalnych inwestorów oznacza to jedno – szansę na brak możliwości sprzedaży. To z kolei jest jednoznaczne z zamrożeniem swojego kapitału i brak dostępu do gotówki. Zawieszenie funkcjonowania giełdy oznacza brak jakiejkolwiek możliwości wyceny własnych inwestycji i dotyka nie tylko indywidualnych inwestorów giełdowych. Uderza również mocno w fundusze inwestycyjne, które nie są w stanie upłynnić swoich aktywów. W efekcie ich klienci również nie są w stanie odzyskać swojej gotówki. To oczywiście na razie tylko słowa, z których dzień później Prezes Dietl rakiem starał się wycofywać. Cóż jednak z tego skoro do głów inwestorów dotarło, że w ogóle istnieje taka możliwość jak brak szans na sprzedaż.


Nokaut techniczny Chin

Fatalne odczyty indeksów PMI, które widać poniżej to wierzchołek bardzo złych danych gospodarczych, które dopiero zaczną spływać na rynki. Zarówno w przypadku sektora usługowego, jak i przemysłowego jesteśmy daleko od granicznej wartości 50 punktów. To najgorsze odczyty tego indeksu dla chińskiej gospodarki w całej historii ich zbierania. Już za niecałe 3 tygodnie podobne dane zaczną spływać dla europejskich gospodarek. Wtedy też zacznie się festiwal fatalnych danych gospodarczych, które już teraz dyskontują rynki. Spadki prognoz wzrostu PKB, spadki produkcji przemysłowej, spadek inwestycji. Wszystko uderzy jednocześnie. No, ale przynajmniej inflacja przez ceny ropy ma szansę zahamować.


wykres


Globalna recesja u bram

Na wykresie niżej widać wykres globalnego indeksu PMI oraz rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich. Dla przypomnienia warto dodać, że spadek rentowności oznacza wzrost cen obligacji na rynkach. Innymi słowy – im niższa rentowność, tym droższe obligacje. Spadek, który widać teraz oznacza jedno – wielką, globalną recesję. Co ważne, ona nie musi się zmaterializować, ale obawy z nią związane są dokładnie tym, co trapi obecnie inwestorów. Upłynnianie i sprzedawanie wszystkiego, co się da to niemalże książkowy objaw tych lęków.


wykres


Czasowe kwarantanny

Ryzyko czasowych zamknięć poszczególnych kolejnych krajów jest obecnie niezwykle wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę, że większość europejskich narodów podąża włoską ścieżką zakażeń. To, co jednak najbardziej przeraża to możliwość czasowego zamknięcia gospodarki USA, które również wydają się obecnie podążać rozprzestrzenianiem wirusa na wzór europejski. Już teraz Waszyngton odwołuje zgromadzenia, Floryda zamyka uniwersytety, a całe USA blokują przyjazdy obywateli UE. Potencjalne wyłączenie, nawet na 2 tygodnie, największej światowej gospodarki, niedługo po tym, jak przez miesiąc nie funkcjonowała druga, co do wielkości byłoby dla świata sporym ciosem na ten rok. Patrząc na wykres poniżej i paniczne rozglądanie się Donalda Trumpa za uspokojeniem sytuacji, niestety ciosem coraz bardziej realnym.


Czego naprawdę boją się obecnie rynki i inwestorzy?

  • Wstrzymania notowań i utraty dostępu do gotówki, co już w historii miało miejsce i trwało mniej więcej tydzień
  • Fatalnych danych gospodarczych, które zaczną napływać już za niecałe 3 tygodnie
  • Braku płynności, co nawet przy niezawieszonych notowaniach zablokuje dostęp do gotówki wielu osobom.

Źródło: DNA Rynków

13.03.2020


Tagi: rynek kapitałowy, giełdy, notowania, GPW, WIG, akcje, gospodarka, Paweł Cymcyk


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE