QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

MarketBeat. Rynek biurowy w Warszawie - III kw. 2019 roku

wykres


Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje sytuację na warszawskim rynku powierzchni biurowych po zakończeniu trzeciego kwartału 2019 roku.

  • Wartość popytu brutto na warszawskim rynku biurowym w 2019 roku w trzech kwartałach łącznie wyniosła 688 500 mkw.;
  • 65% popytu netto stanowiły ekspansje oraz nowe umowy;
  • Do końca roku deweloperzy planują oddanie do użytku ponad 100 000 mkw., co oznacza, że rok 2019 może się zamknąć wynikiem o 7% wyższym niż w 2018 r.;
  • Po pierwszych trzech kwartałach 2019 roku współczynnik absorpcji w Warszawie wyniósł 151 600 mkw.
  • Po trzecim kwartale poziom pustostanów w stolicy wynosi 461 100 mkw.
  • Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości biurowe utrzymały się na poziomie 4,75%.

MarketBeat. Rynek biurowy w Warszawie - III kw. 2019 roku


- Pod względem inwestycyjnym warszawski rynek biurowy przeżywa najlepszy czas w swojej historii. Na koniec III kw. 2019 r. całkowity wolumen inwestycyjny wyniósł EUR 1,71 mld, czyli niemal tyle co w całym roku 2018. Ogromny popyt inwestycyjny przekłada się na presję na spadek stóp kapitalizacji, które na koniec III kw. 2019 r. dla najlepszych budynków w centrum Warszawy wynosiły ok. 4,75%, natomiast w lokalizacjach niecentralnych wynoszą one 6,75 - 7,00%. O ile nadal obserwujemy wzmożony apetyt inwestycyjny na aktywa w Śródmieściu, o tyle do łask inwestorów wraca Mokotów/Służewiec oraz rejon Alei Jerozolimskich, gdzie w najbliższych kilku miesiącach spodziewamy się zamknięcia znaczących transakcji. Uwagę zwraca potężny napływ nowego kapitału z Korei Południowej oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z Czech i Węgier. Wśród największych transakcji odnotowanych w 2019 roku znajdują się Warsaw Spire – Immofinanz za ok. 386 mln EUR, West Station – Mapletree za ok. 190 mln EUR i Warsaw Trade Tower – Globalworth za 133 mln EUR – podsumowuje Marcin Kocerba, Associate, Dział Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield.


Na koniec września 2019 roku całkowite zasoby biurowe stolicy wyniosły blisko 5,6 mln mkw., z czego w trzecim kwartale oddano do użytku pięć projektów o łącznej powierzchni 61 700 mkw. W analizowanym okresie największymi oddanymi budynkami były Wola Retro (Develia – 24 500 mkw.), Generation Park Z (Skanska Property Poland – 17 300 mkw.) oraz Libra Business Centre A (Mermaid Properties – 9 800 mkw.). Według zapowiedzi deweloperów do końca roku zostanie oddanych jeszcze sześć projektów o łącznej powierzchni przekraczającej 100 000 mkw., a jednym z największych będzie kompleks Mennica Legacy West, który powiększy zasoby biurowe na Woli o ponad 65 000 mkw.


Całkowity wolumen najmu w trzech pierwszych kwartałach br. wyniósł 688 500 mkw., z czego blisko 65% stanowiły ekspansje oraz nowe umowy. Analitycy Cushman & Wakefield wskazują, że od początku roku największym zainteresowaniem cieszą się lokalizacje niecentralne, w których zawarto łącznie 57% wszystkich transakcji. Warto zaznaczyć, że 2019 rok może być rekordowy pod względem popytu, który ma szansę przekroczyć 900 000 mkw. Wśród największych transakcji w trzecim kwartale znalazły się konsolidacja powierzchni w projekcie Mennica Legacy Tower (45 600 mkw.) przez mBank oraz renegocjacje umów najmu przez operatorów sieci komórkowych – Orange (budynek Miasteczko Orange – 44 850 mkw.) i T-Mobile (budynek Marynarska 12 – 27 400 mkw.). Na warszawskim rynku biurowym aktywni byli również najemcy z sektora coworkingowego, którzy zawarli cztery transakcje o łącznej powierzchni 13 300 mkw.


Ze względu na wysoki udział przednajmu oraz rekordową aktywność najemców na koniec trzeciego kwartału poziom pustostanów wyniósł 8,25%. Analitycy Cushman & Wakefield spodziewają się dalszej kompresji tego wskaźnika w kolejnych kwartałach.


Ograniczona podaż powierzchni biurowej, duża aktywność najemców oraz rosnące koszty budowy i wykończenia, wymusiły na właścicielach nieruchomości podwyższenie stawek bazowych. Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w centrum wzrosły do 24 EUR/mkw. miesięcznie, a dla stref poza centrum do 15 EUR/ mkw. miesięcznie.


Więcej informacji w raporcie: MarketBeat. Rynek biurowy w Warszawie - III kw. 2019 roku


Autorami raportu są: Jan Szulborski, Starszy konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield i Marcin Kocerba, Associate, Dział Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield.


Źródło: Cushman & Wakefield

24.10.2019


Tagi: warszawski rynek biurowy

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE