QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Marketbeat. Rynek biurowy w Poznaniu - podsumowanie 2019 roku

wykres


Oddanie prawie 75 000 mkw. nowej powierzchni na koniec czerwca br. pozwoliło Poznaniowi wyprzedzić Katowice i zająć piąte miejsce pod względem wielkości rynku biurowego w Polsce. Ponadto, analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują, że wskaźnik absorpcji netto w pierwszej połowie roku wyniósł rekordowe 42 700 mkw., co zostało spowodowane oddaniem do użytku budynków, w których na przestrzeni ostatnich dwóch lat zawarto wiele umów przednajmu.


Marketbeat. Rynek biurowy w Poznaniu - podsumowanie 2019 roku


W pierwszej połowie 2019 roku w Poznaniu do użytku oddano osiem budynków biurowych o łącznej powierzchni 74 900 mkw. Największym zrealizowanym projektem był Poznań Business Garden (pięć budynków o łącznej powierzchni 46 100 mkw.). Pozostałe inwestycje biurowe to: druga faza projektu Nowy Rynek (21 000 mkw.), Castor (5 000 mkw.) oraz Mercator II (2 800 mkw.). Dzięki nowej podaży całkowite zasoby Poznania zwiększyły się do 554 000 mkw., co pozwoliło nieznacznie wyprzedzić Katowice (527 100 mkw.) i zająć piąte miejsce pod względem wielkości rynku biurowego w kraju. Rekordowa podaż wpłynęła na wzrost wskaźnika pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 12,1% (66 900 mkw.).


Od stycznia do czerwca br. na poznańskim rynku biurowym najemcy podpisali umowy na 17 100 mkw. łącznie (-50% r/r). Wśród największych transakcji można wymienić: renegocjacje Arvato (2 800 mkw.) i DFDS (2 300 mkw.) w Centrum Biurowym Globis oraz nową umowę firmy z branży IT w budynku Nowe Garbary (2 300 mkw.). Analitycy Cushman & Wakefield spodziewają się zamknięcia kolejnych transakcji w drugiej połowie roku, co pozwoli na obniżenie poziomu pustostanów. Nowa podaż oraz zmniejszenie popytu na poznańskim rynku biurowym nie wpłynęły na średnie stawki czynszu za powierzchnie biurowe w centrum miasta. Utrzymały się one na poziomie 14,75 EUR/mkw. miesięcznie.


- Współpraca oraz zaangażowanie instytucjonalnych deweloperów wraz z lokalnymi podmiotami spowodowało, że Poznań przekroczył próg 0,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na rynku pojawiły się duże projekty, takie jak Nowy Rynek oraz kompleks Business Garden, co świadczy o tym, że miasto potrzebuje nowych i dobrze skomunikowanych obiektów. Centrum Poznania – pomimo ograniczonej ilości nowoczesnej powierzchni biurowej oraz kilku starszych budynków, których właściciele muszą w najbliższych miesiącach podjąć decyzję o ewentualnej modernizacji, aby dostosować je do obecnych standardów – to wciąż atrakcyjna lokalizacja dla inwestorów, przede wszystkim ze względów kadrowych. Miasto gwarantuje firmom dostęp do kapitału ludzkiego. Co roku mury lokalnych uczelni opuszcza duża liczba gotowych do pracy studentów, a dodatkowo Poznań został doceniony tytułem Bussines Friendly City, czym z pewnością umacnia, z roku na rok, swoją pozycję na rynku – podsumowuje Grzegorz Bobrowski, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.


Więcej informacji w raporcie: Marketbeat. Rynek biurowy w Poznaniu - podsumowanie 2019 roku


Źródło: Cushman & Wakefield

18.10.2019


Tagi: miasta regionalne, Poznań, rynek biurowy, raport


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE