QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrosty cen złota na fali niepewności

foto

W bieżącym tygodniu sytuacja na rynku złota jest mało wyrazista. Notowania kruszcu tąpnęły w poniedziałek, jednak w kolejnych dniach odrobiły straty. Po wtorkowej zwyżce, wczorajsze i dzisiejsze ruchy są jednak mniej dynamiczne. Na plus można odczytać fakt, że ceny złota utrzymują się w ostatnich dniach powyżej psychologicznej bariery na poziomie 1500 USD za uncję (na przełomie września i października na krótki czas spadły poniżej niej). Jednak strona popytowa nie jest jednocześnie na tyle silna, aby ceny złota wypracowały istotne wzrosty. W konsekwencji, zarówno wczoraj, jak i dzisiaj rano, widzimy poruszanie się notowań tego kruszcu w okolicach 1510-1515 USD za uncję.


Wczorajsza publikacja minutes z posiedzenia FOMC niewiele zmieniła: wprowadziła na rynek trochę większą zmienność, ale bez wyrazistych ruchów cenowych w którąkolwiek stronę. Można oczekiwać, że większy wpływ na ceny będą miały wydarzenia polityczne.


wykres


Dzisiaj rozpocznie się kolejna runda negocjacji pomiędzy przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Chin na temat relacji handlowych. Rozmowy na ministerialnym szczeblu mogą jednak potrwać zaledwie jeden dzień, a nie dwa dni, jak wcześniej planowano. Te informacje, podane przez chińskie media, wprowadziły na globalny rynek finansowy dodatkową nerwowość.


Na niepewności związanej z rezultatami rozmów handlowych zyskuje złoto, traktowane przez wielu inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań. Wielu inwestorów (w tym inwestorów instytucjonalnych) zdecydowało się na zakupy złota w obawie przed rozwojem sytuacji politycznej na świecie. Znaczącym kupującym w tym roku są także banki centralne. W kontekście sporu handlowego USA i Chin inwestorzy obawiają się przede wszystkim przedłużającej się walki na cła, która negatywnie wpłynęłaby na całą światową gospodarkę. To właśnie na fali tych obaw w tym roku zyskiwały notowania złota, a jeśli niepewność lub gorsze dane będą się utrzymywać, to cena złota powinna pozostawać na wysokich poziomach.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

10.10.2019


Tagi: surowce, metale, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...