QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Kosmiczne technologie powstają we Wrocławiu

wykres


Wrocław jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju technologii kosmicznych. Przekonamy się o tym już 17 października podczas Made in Wrocław w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.


Made in Wrocław odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku ważnym elementem bezpłatnych targów i prestiżowej konferencji biznesowej jest zaprezentowanie potencjału lokalnych firm z sektora kosmicznego.


– Zdecydowaliśmy się na to, bo technologie kosmiczne budzą ogromną ciekawość mieszkańców, a spółki z tej branży w naszym mieście rozwijają się bardzo intensywnie – mówi Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która wraz z Urzędem Miejskim jest organizatorem wydarzenia.


O tym, że to właśnie Wrocław jest dobrym miejscem do założenia i rozwoju firmy związanej z przemysłem kosmicznym przekonywał w styczniu Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Na łamach serwisu Mamstartup.pl podkreślał, że młodzi przedsiębiorcy zainteresowani tą tematyką, mają w mieście odpowiednie środowisko i sprzyjające warunki.


- Technologie stosowane w tym przemyśle są trudne i potrzebują dłuższego okresu inkubacji oraz odpowiedniego zaplecza. Na to z pewnością można liczyć w stolicy Dolnego Śląska – mówił Wojtkiewicz.


W rozwój sektora kosmicznego od lat angażuje się Wrocławski Park Technologiczny – jeden z partnerów merytorycznych Made in Wrocław.


WPT wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi projekt Big Science Hub promując współpracę firm z wielkimi ośrodkami naukowymi jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Park jest też częścią konsorcjum tworzącego ESA BIC, inkubator przedsiębiorczości dedykowany współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.


Jednym z lokatorów WPT jest natomiast startup Scanway. Firma we współpracy z German Orbital Systems chciałaby w 2025 roku wystrzelić mikrosatelitę na orbitę Księżyca. Już teraz Scanway realizuje projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT. Będzie można go zobaczyć właśnie na bezpłatnych targach Made in Wrocław.


Dodatkowo, przedstawiciele Scanway zaprezentują tam fragment rakiety, która poleciała w kosmos w ramach konkursu REXUS/BEXUS ogłaszanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.


W czasie targów wrocławscy studenci zrzeszeni w projekcie ARES pokażą mieszkańcom specjalną wirówkę do symulacji mikrograwitacji. - Dzięki niej można sprawdzić wpływ zmienionej grawitacji na funkcjonowanie komórek nowotworowych – opisują autorzy projektu.


Podczas konferencji biznesowej Made in Wrocław wystąpi natomiast Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel startupu SatRevolution. W kwietniu dwa nanosatelity spółki: Światowid i KRAKsat zostały wystrzelone na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Stało się tak po raz pierwszy w historii.


– Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – zapowiada Grzegorz Zwoliński. Jego zdaniem SatRevolution w przyszłości może na rynku technologii kosmicznych „nieźle namieszać”.


Made in Wrocław odbędzie 17 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Początek konferencji biznesowej o godz. 9.30. Koszt biletu – 79 zł.

Początek targów dla mieszkańców o godz. 10. Wstęp wolny.

Zarówno konferencję jak i targi otworzy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.


Szczegółowe informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronie www.made-in-wroclaw.pl


Organizatorzy Made in Wrocław 2019: Urząd Miejski Wrocławia i Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Partnerzy strategiczni: Randstad, Cavatina, CBRE, Lotnisko Wrocław, Strefa Kultury Wrocław.

Partnerzy merytoryczni: 3M, Wrocławski Park Technologiczny, BASF, SDZLEGAL SCHINDHELM, Selena, Wabco.

Partnerzy: KLM, Ślęza Wrocław, Luxon LED, Olympus, WKS Śląsk Wrocław S.A, Mikomax, Volvo, Smart City Wrocław, MPWiK Wrocław, MPK Wrocław, WES.


Źródło: UM Wrocław

08.10.2019


Tagi: Made in Wrocław 2019


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...