QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Twardy brexit przeraża Brytyjczyków. Czy możliwe jest wyjście w styczniu 2020 roku?

wykres


Zbliżający się termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niesie coraz większe ryzyko tak zwanego “twardego brexitu”. Oznaczałoby to opuszczenie wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo bez odpowiedniej umowy, regulującej między innymi kwestie eksportowe i transportowe.


Bezumowny brexit grozi dużymi cłami na eksportowane i importowane przez Wielką Brytanię produkty, niepewną przyszłością cudzoziemców mieszkających na Wyspach i widmem konfliktu w Irlandii – dla której powrót twardej granicy mógłby oznaczać poważne zamieszki. Nic dziwnego, że tą perspektywą przestraszona jest nie tylko Unia, lecz także sami Anglicy. Posłowie opozycyjni, działający w parlamencie brytyjskim – do spółki z posłami partii rządzącej, buntującymi się przeciwko swoim przełożonym, przeforsowali projekt ustawy zmieniającej ostateczny termin brexitu. Ustawa najprawdopodobniej przełoży wyjście z Unii na styczeń 2020 roku.


– Obecny termin, czyli koniec października 2019 roku, utrudnia wypracowanie kompromisu i umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wprowadzenie tej ustawy w życie jest więc wysoce prawdopodobne. Natomiast nadal nie wykluczałbym niebezpieczeństwa tak zwanego “no deal brexitu”, czyli bezumownego wyjścia – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface. – To ryzyko nadal istnieje. Twardy brexit byłby dosyć dotkliwy, zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla innych krajów eksportujących na ten rynek. Wielka Brytania znajduje się na trzecim miejscu wśród głównych odbiorców polskiego eksportu. Większe cła, nałożone głównie na produkty branży spożywczej i mleczarskiej, a także motoryzacyjnej i chemicznej, byłyby dla nas dotkliwym kosztem. Na szczęście wygląda na to, że niebezpieczeństwo brexitu bez umowy zostało odsunięte w czasie – analizuje Sielewicz.


Źródło: eNewsroom

08.10.2019


Tagi: Wielka Brytania, twardy brexit


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...