QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ropa Brent poniżej 60 USD

foto

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł wyraźny spadek notowań tego surowca, a początek bieżącego tygodnia nie zmienił podejścia inwestorów do rynku „czarnego zlota”. Poniedziałkowa sesja zakończyła się zniżką cen ropy WTI w USA o ponad 3%, w wyniku czego notowania zbliżyły się do poziomu 54 USD za baryłkę. Jeszcze większa, bo ponad 4-procentowa zniżka, miała miejsce na wykresie cen europejskiej ropy Brent , gdzie notowania spadły do okolic 59,50 USD za baryłkę (czyli powróciły poniżej psychologicznej bariery na poziomie 60 USD za baryłkę).


W przypadku obu wspomnianych rodzajów ropy naftowej, notowania surowca zniżkowały do poziomów ostatnio widzianych przed atakami dronowymi na instalacje w Arabii Saudyjskiej. Nie jest to przypadek, ponieważ w tym kraju rzeczywiście doszło już do całkowitego odbudowania podaży straconej w wyniku ataków z połowy września.


wykres


Przedstawiciele spółki Saudi Aramco potwierdzili, że zarówno wydobycie ropy naftowej, jak i potencjał produkcyjny ropy w Arabii Saudyjskiej powróciły do poziomów sprzed ataków. Jeszcze w sierpniu przeciętna dzienna produkcja ropy naftowej w tym kraju sięgała 9,78 mln baryłek. Tymczasem obecnie produkcja ropy dotarła do porównywalnych poziomów: 9,7 mln baryłek dziennie, a nawet do nieco większych poziomów ze względu na konieczność uzupełnienia saudyjskich zapasów ropy naftowej. To duży sukces, ponieważ ataki z połowy września doprowadziły do spadku produkcji o aż 5,7 mln baryłek dziennie.


Z kolei możliwości produkcyjne spółki Saudi Aramco w zakresie wydobycia ropy przekraczają obecnie 11 mln baryłek dziennie, jednak nie jest to jeszcze poziom docelowy. Spółka ma zamiar zwiększyć swoje możliwości do 12 mln baryłek dziennie do listopada br.


Optymizm inwestorów jest jednak ostrożny. Mimo szybkiego poradzenia sobie Saudyjczyków z kryzysem, wrześniowe ataki rozbudziły obawy o bezpieczeństwo kluczowych instalacji naftowych na Bliskim Wschodzie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

01.10.2019


Tagi: ropa, surowce,notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...