QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych w latach 2011-2018

wykres


Knight Frank opublikował 5. edycję raportu pt. „Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych”, zawierającego przegląd zmian i ich dynamikę w latach 2011-2018. Miniony rok nie przyniósł znaczących zmian w całkowitym poziomie kosztów eksploatacyjnych. Odnotowane różnice mieszczą się w przedziale 1-2%.


Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011-2018


- Raport podsumowujący koszty i opłaty eksploatacyjne jest naszą flagową publikacją, na którą składa się wnikliwa analiza wielu danych i zmiennych. Coraz częściej sposoby rozliczeń kosztów między najemcami a właścicielem są różne, co dodatkowo komplikuje analizę – powiedziała Magdalena Oksańska, Head of Property Management Compliance w Knight Frank i jednocześnie autorka raportu.


Na składowe kosztów eksploatacyjnych, które były analizowane w raporcie składa się 9 głównych grup, do których zaliczono: zużycie mediów, obsługa techniczna, ochrona i recepcja, sprzątanie powierzchni wspólnych, zarządzanie nieruchomością, ubezpieczenie, podatek od nieruchomości, użytkowanie wieczyste i pozostałe usługi.


Rok 2018 zachowuje proporcje i wielkości zbliżone do uśrednionych danych z lat poprzednich. W dalszym ciągu zdecydowanie najwyższy koszt stanowią media – 34,16% (w roku 2017 – 34,51%), podatki – 13,61% (2017 – 12,99%), ochrona i recepcja – 11,86% (2017 – 12,14%) i obsługa techniczna – 11,14% (dla porównania w roku 2017 wynik ten wynosił 10,99%). Przy tej okazji porównujemy również różne obszary. Na terenie warszawskiego Centralnego Obszaru Biznesu (COB) nastąpił niewielki spadek kosztów, a w innych lokalizacjach niewielki wzrost.


Jej zdaniem w kolejnych latach raczej nie można oczekiwać niższych kosztów eksploatacyjnych. W zasadzie we wszystkich grupach kosztów musimy spodziewać się podwyżek.


- Począwszy od mediów (szczególnie energii elektrycznej), które to bezpośrednio wpłyną na wzrost kosztów utrzymania biurowców jak i pośrednio na inne usługi. Zmiany dotyczące minimalnego wynagrodzenia oraz wyższych stawek godzinowych również będą miały bezpośredni wpływ na koszt usług – ochronę, recepcję, sprzątanie, jak i pośrednio na pozostałe usługi i prace niezbędne przy utrzymaniu obiektu. Inflacja powoduje coroczne podwyżki w podatku od nieruchomości, a zmiany w przepisach dotyczące wywozu odpadów - wzrost opłat za ich odbiór z budynków – dodaje ekspert Knight Frank


Zaskoczeniem mogą się wydawać wyniki analizy kosztów w budynkach wykorzystujących nowoczesne rozwiązania.


- Najnowocześniejsze budynki wbrew pozorom nie są też bardziej oszczędne jeśli chodzi o energię. Coraz większe wymagania użytkowników – lepsze powietrze, oświetlenie, itp. - spowodowały, że systemy budynkowe zapewniające odpowiedni komfort pracy są bardziej energochłonne – zwraca uwagę Magdalena Oksańska.


Więcej informacji w raporcie: Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011-2018


Metodologia badania

Analizując koszty i opłaty eksploatacyjne eksperci Knight Frank dysponują zarówno danymi z nieruchomości zarządzanych, jak i z innych budynków biurowych z Warszawy i miast regionalnych, które są zbierane regularnie od 2011 roku.


Źródło: Knight Frank

26.09.2019


Tagi: biurowce, eksploatacja, koszty


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE