QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Na rynku ropy znów nerwowo

foto

Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej są okresem podwyższonej zmienności. Po niedawnych atakach dronowych na saudyjskie instalacje naftowe notowania ropy gwałtownie podskoczyły w górę. Cena ropy Brent sięgnęła wtedy ponad 69 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI przekroczyły nawet 63 USD za baryłkę.


Jednak obecnie po tych poziomach cenowych nie ma już śladu. Kolejne dni przyniosły osuwanie się notowań ropy naftowej w dół. W czwartek rano cena ropy Brent oscyluje niewiele powyżej 62 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI zeszły do rejonu 56 USD za baryłkę.


Mimo dużego spadku produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej po atakach, szybko okazało się, że kraj ten ma plan i możliwości poradzenia sobie nawet z tak dużymi problemami. Saudyjski minister ds. energii tuż po atakach zapewniał, że kraj ten jest w stanie kontynuować eksport ropy naftowej ze względu na duże zapasy. Poza tym, praktycznie od razu zaczął się proces naprawczy, mający na celu wznowienie produkcji ropy naftowej na uszkodzonych polach naftowych i przetwórstwo jej w rafineriach.


wykres


Arabia Saudyjska faktycznie wywiązuje się z obietnic. Produkcja ropy naftowej systematycznie rośnie i jest duża szansa, że do końca września wydobycie powróci do poziomów sprzed ataków. Tym samym, obawy dotyczące zaburzeń podaży odeszły prawie w niepamięć, a na rynek ropy naftowej powrócił strach o popyt na ten surowiec w obliczu spowalniającej gospodarki. Obawy te były podsycane niedawnymi publikacjami słabych danych makroekonomicznych. Od jakiegoś czasu rozczarowujące dane pojawiają się w strefie euro oraz w Azji, natomiast w ostatnich dniach negatywnie zaczęły zaskakiwać także dane w Stanach Zjednoczonych. Niepewność polityczna wywiera dodatkową presję podażową na ceny ropy naftowej.


Stronie podażowej w tym tygodniu sprzyjały także dane dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Zwyżkę zapasów pokazały zarówno dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, jak i Departamentu Energii.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

26.09.2019


Tagi: ropa, surowce,notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...