QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Marketbeat. Rynek biurowy w Łodzi - podsumowanie I połowy 2019 roku

wykres


Po ukończeniu trwających obecnie prac budowlanych, całkowite zasoby łódzkiego rynku biurowego powiększą się o 143 600 mkw. do końca 2020 roku. Analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują jednak, że to nie koniec boomu inwestycyjnego w mieście. Dobrze znani deweloperzy mogą w niedługim czasie rozpocząć realizację kolejnych projektów w ścisłym centrum Łodzi oraz w okolicach Dworca Łódź Fabryczna.


- Sytuacja na łódzkim rynku biurowym jest bardzo dynamiczna. Z dużym entuzjazmem obserwujemy, jak deweloperzy przekształcają zabytkowe obiekty nadając im nowoczesny sznyt, a także umiejętnie wplatają całkiem nowe biurowce w historyczną tkankę miejską. Rewitalizacja Łodzi jest spektakularnym i unikatowym zjawiskiem w skali europejskiej, a obecna infrastruktura biurowa odpowiada na zróżnicowane potrzeby najemców. Deweloperzy już mają w planach uruchomienie kolejnych projektów. Ponadto, dzięki umiejętnie prowadzonej transformacji miasta i utrzymaniu tempa rozwoju na obecnym poziomie, Łódź ponownie otrzymała wyróżnienie „Miasto Przyjazne Inwestorom”. Pojawienie się kolejnych firm zainteresowanych rozwojem swojego biznesu w Łodzi to tylko kwestia czasu – powiedziała Zuzanna Krech, Starszy negocjator, Manager biura w Łodzi, Dział Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.


Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi na koniec czerwca br. wyniosły 496 700 mkw. W okresie od stycznia do czerwca, deweloperzy otrzymali pozwolenie na użytkowanie dwóch budynków biurowych – pierwszej fazy projektu Brama Miasta (25 500 mkw.) oraz budynku Sepia Office (2 300 mkw.). W kolejnych miesiącach, po ukończeniu realizacji dziewięciu nowych projektów, nowa podaż wzrośnie o 51 500 mkw., dzięki czemu na koniec 2019 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej Łodzi mogą osiągnąć poziom 548 000 mkw. W planach deweloperów na 2020 rok jest oddanie do użytku kolejnych 64 600 mkw. w takich projektach jak Hi Piotrkowska, druga faza Bramy Miasta oraz w nowej inwestycji Echo Investment – The React, zlokalizowanej przy skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego z ulicą Kilińskiego.


Pojawienie się na rynku dwóch budynków biurowych nieznacznie wpłynęło na poziom pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 12,1% (+ 3,5 pp. r/r).


Całkowity wolumen najmu (tj. popyt brutto) w Łodzi w pierwszej połowie roku wyniósł 32 900 mkw., co oznacza wzrost o 16% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Transakcje przednajmu były popularną praktyką rynkową i stanowiły aż 70% popytu netto. Wśród największych zarejestrowanych transakcji znalazły się nowe umowy firmy Nordea Operations Centre w budynkach Red Tower (3 275 mkw.) oraz Cross Point C (3 250 mkw.). Swoje wejście do Łodzi dwoma umowami przednajmu w budynkach Hi Piotrowska (4 950 mkw.) oraz Imagine (1 940 mkw.) zapowiedział jeden z najszybciej rozwijających się operatorów powierzchni elastycznej – firma NewWork. Nieco większa aktywność najemców nie wpłynęła znacząco na wyjściowe stawki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe, które utrzymały się na poziomie 13,50 EUR/mkw./miesiąc.


Więcej informacji w raporcie: Marketbeat. Rynek biurowy w Łodzi - podsumowanie I połowy 2019 roku


Źródło: Cushman & Wakefield

18.09.2019


Tagi: miasta regionalne, Łódź, rynek biurowy, raport


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE