QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ropa droższa po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie

foto

Na początku bieżącego tygodnia na globalnych rynkach finansowych prawdopodobnie nie ma częściej komentowanego wydarzenia niż ataki dronów na saudyjskie instalacje naftowe. Ataki miały miejsce w sobotę, więc poniedziałkowa sesja otworzyła się znaczącą luką wzrostową na wykresach cen ropy naftowej. Notowania ropy Brent poszybowały w górę do okolic 68-69 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI zwyżkowała do rejonu 61-62 USD za baryłkę.


Ataki dronowe w Arabii Saudyjskiej zdarzały się już wcześniej, ale nigdy nie były one tak dotkliwe. Tym razem zniszczeniu uległy instalacje w dwóch najważniejszych saudyjskich rafineriach, co przyczyniło się do spadku produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej o ponad połowę. Ze względu na ogromną rolę tego kraju na globalnym rynku naftowym, skutki dla światowej produkcji również są zauważalne.

Na razie sytuacja jest opanowana, ponieważ Saudyjczycy mogą pochwalić się dużymi zapasami ropy naftowej, które zapewniają im płynność eksportu. Również inne kraje, w tym USA, mogą zwiększyć dostawy ropy do dotychczasowych odbiorców saudyjskiej ropy. Z tej przyczyny we wtorek na wykresie cen ropy jest już spokojniej.


wykres


Obawy budzi jednak zagrożenie uwikłania się krajów Bliskiego Wschodu (i nie tylko) w otwarty militarny konflikt. Arabia Saudyjska oraz Stany Zjednoczone są przekonane, że za atakiem dronowym stoją nie jemeńskie bojówki (które się do ataku przyznały), lecz Iran. Amerykanie zadeklarowali wsparcie dla Arabii Saudyjskiej ze strony ich wojsk, jednocześnie podkreślając, że nie chcą wybuchu wojny.

Te ostatnie deklaracje uspokoiły inwestorów, jednak nie na tyle, aby notowania ropy naftowej spadły. Sobotnie ataki pokazały, że istnieją poważne problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa nawet tak ważnych miejsc na rynku ropy naftowej w skali świata. To zmniejsza stabilność sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej i stwarza zagrożenie, że konflikty będą powracać.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

17.09.2019


Tagi: ropa, surowce,notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...