QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

OPEC w centrum uwagi

foto

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się wzrostami notowań tego surowca, a w zasadzie, kontynuacją zwyżek z poprzedniego tygodnia. Obecnie notowania ropy dotarły już do najwyższych poziomów od prawie sześciu tygodni, tj. od początku sierpnia. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 58 USD za baryłkę, a cena ropy Brent już zbliża się do poziomu 63 USD za baryłkę.


W ostatnich dniach uwaga inwestorów na rynku ropy naftowej koncentruje się wokół Arabii Saudyjskiej, gdzie niedawno pojawiały się w zmiany na wysokich stanowiskach powiązanych z sektorem naftowym. W miniony weekend ze stanowiska ministra ropy naftowej odwołany został Khalid al-Falih, a jego miejsce zajął Książę Abdulaziz bin Salman. Ta zmiana z początku wywołała wątpliwości dotyczące kontynuacji dotychczasowej polityki naftowej w Arabii Saudyjskiej. Nowy minister energii szybko jednak ogłosił, że ma zamiar trzymać się dotychczasowych ustaleń w zakresie polityki związanej z produkcją ropy naftowej.


wykres


Książę Abdulaziz bin Salman powiedział też, że ma zamiar kontynuować współpracę z innymi producentami ropy w OPEC oraz utrzymać porozumienie OPEC+. To ważna deklaracja, ponieważ w tym tygodniu w Abu Zabi spotykają się przedstawiciele krajów, które podpisały porozumienie naftowe. Zapewnienia ze strony saudyjskiego ministra rozbudziły nadzieje na zwiększenie cięć produkcji ropy naftowej.


Wiele wątpliwości budzi jednak egzekucja postanowień zawartych w porozumieniu naftowym. Co prawda wiele państw kartelu OPEC obniża wydobycie nawet bardziej niż się od nich oczekuje, jednak produkcja ropy w Rosji przekracza założone limity. Jeśli OPEC+ nie będzie trzymał się założonego planu, a nawet śmielej ciął produkcję, może być trudno utrzymać dobre nastroje na rynku ropy naftowej, biorąc pod uwagę oczekiwaną mniejszą dynamikę wzrostu popytu. Spotkanie OPEC+ w tym tygodniu może dać notowaniom ropy naftowej nowy impuls cenowy, jednak może nie być on pozytywny.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

10.09.2019


Tagi: ropa, surowce,notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...