QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Powrót optymizmu na rynki surowców

foto

Ostatni rok pokazuje inwestorom, jak ważna jest polityka na globalnych rynkach surowcowych. Uwarunkowania polityczne wpływają istotnie na notowania różnych grup surowców i towarów, ponieważ przekładają się często na oczekiwania dotyczące popytu na nie i ich podaży.


Obecnie w centrum uwagi inwestorów pozostaje konflikt amerykańsko-chiński, dotyczący wzajemnego handlu. Rozpoczął on się w poprzednim roku i, wbrew początkowym oczekiwaniom, nie zakończył się szybko. Zamiast tego, konflikt przedłużył się na bieżący rok, a nawet nastąpiło jego zaostrzenie. Wraz z początkiem września w życie weszły nowe cła na wzajemną wymianę dóbr, co doprowadziło do wzrostu awersji inwestorów do ryzyka w obawie przed negatywnymi skutkami tych działań.


W tym tygodniu na rynki surowcowe jednak wrócił optymizm. Wszystko za sprawą nowych doniesień dotyczących konfliktu amerykańsko-chińskiego. Tym razem amerykańska administracja potwierdziła, że w ciągu najbliższych kilku tygodni wznowione zostaną rozmowy na temat relacji handlowych z Chinami. Trochę później informacje te potwierdziła strona chińska. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że w ostatnich miesiącach prowadzone bywały już negocjacje na linii USA-Chiny, i na razie kończyły się one fiaskiem.


Optymistyczne doniesienia dotyczące chęci porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami doprowadziły do odbicia w górę notowań kluczowych surowców. Sytuacja poprawiła się wyraźnie na rynku ropy naftowej. W przypadku ropy Brent na nowo przekroczona została bariera na poziomie 60 USD za baryłkę, a w przypadku ropy WTI notowania dotarły do okolic 56 USD za baryłkę. Mocno w górę odbiły także notowania miedzi: cena tego metalu w Londynie dotarła do rejonu 5800 USD za tonę, podczas gdy notowania w Nowym Jorku odbiły się w górę do okolic 2,60 USD za funt. Nie można zapominać także o soi, która jest istotnym przedmiotem handlu na linii USA-Chiny. Cena soi w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 8,70 USD za buszel.


wykres


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

05.09.2019


Tagi: surowce, ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Bidroom to holenderska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 rokujako bezprowizyjna hotelowa...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...