QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wojna handlowa się zaostrza. Dolar idzie w górę

wykres


W ubiegłym tygodniu złoto lekko ugięło się pod presją rosnącego dolara. Przyczyną może być wzrost niepokoju związanego z zaostrzającą się wojną handlową, który przekłada się m.in. na rosnące zaangażowanie kapitału w obligacjach amerykańskich.


1 września USA wprowadziły cła w wysokości 15 proc. na towary o wartości ponad 125 mld USD rocznie. W tym samym dniu Chiny wprowadziły cła odwetowe w wysokości 5-10 proc. na towary warte 75 mld USD (m.in. na ropę naftową). Choć na wrzesień zapowiedziana jest kolejna tura rozmów, już teraz wiadomo, że na 15 grudnia zaplanowane są kolejne taryfy z jednej i z drugiej strony.


Wzrost niepokoju wokół wojny handlowej przekłada się na duże wahania praktycznie na każdej klasie aktywów. Inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani w dolarze, jenie, franku szwajcarskim, złocie i srebrze, a także w obligacjach. Choć kwitnie handel na obligacjach oprocentowanych ujemnie, obligacje amerykańskie w dalszym ciągu są jeszcze w stanie wygenerować zysk. Dlatego zarówno rynek obligacji, jak i samo gromadzenie gotówki przez inwestorów (pod koniec II kwartału firma Warrena Buffetta Bershire Hathaway miała zgromadzone 122 mld USD, co było największą ilością gotówki w historii firmy) dowodzi tego, że ekstremalnie płynna gotówka jest dla inwestorów lepszym rozwiązaniem, niż ryzykowne obecnie papiery wartościowe. Fakt, że Buffett gromadzi gotówkę oznacza bowiem, że czeka on na ucztę. A ta rozpocznie się, gdy na Wall Street poleje się krew.


Wielu inwestorów poszukujących bezpieczeństwa zadaje sobie teraz pytanie, czy obecna cena złota i srebra są już na tyle wysokie, by nie opłacało się ich kupować. Jednak tym, czego należałoby się teraz spodziewać, jest osłabienie dolara, którego wysoka cena jest obecnie solą w oku Białego Domu. To tutaj właśnie znajduje się źródło bezpardonowej krytyki pod adresem FEDu i Jaya Powella ze strony Dolanda Trumpa. I zdawać by się mogło, że w dobie rosnących napięć na tle handlowym, polityka mająca na celu osłabienie waluty, jest nieunikniona. To z kolei sprawiłoby, że posiadaczom gotówki zostałoby tylko złoto i obligacje.


Na tle złota, srebro w dalszym ciągu pozostaje tanie i bardzo atrakcyjne, szczególnie, że dynamika wzrostu tego drugiego metalu, jest obecnie znacznie wyższa, niż złota. Dla wielu inwestorów srebro wydaje się nieatrakcyjne z uwagi na VAT. Jednak historia pokazuje, że stopy zwrotu na srebrze są w stanie pokryć różnice wynikającą z VATu z nawiązką. Dlatego w dalszym ciągu pozostaje ono w centrum zainteresowania znacznej części inwestujących w metale szlachetne, na równi ze złotem.


Autor: Robert Śniegocki, Grupa Goldenmark


Źródło: Goldenmark

02.09.2019


Tagi: złoto, srebro, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...