QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Lekkie wyhamowanie wzrostu gospodarczego w II kwartale

wykres


Wzrost gospodarczy w II kwartale wyhamował tylko nieznacznie, do 4,5% r/r z 4,7% r/r w 1q19, a odczyt okazał się wyższy od szacunku flash na poziomie 4,4% r/r. Gospodarka bardzo łagodnie wchodzi w oczekiwaną fazę spowolnienia wzrostu wywołaną przez sytuację w otoczeniu z zewnętrznym. Pomimo prawdopodobnej recesji w Niemczech hamowanie eksportu nie było spektakularne: do 3,9% r/r z 5,9 r/r w 1q19.


Struktura wzrostu gospodarczego potwierdza jego „zdrowy” charakter. Głównym motorem jest konsumpcja indywidualna (+2,5 p.p.), jednak solidny wkład do rocznej dynamiki PKB mają też inwestycje (+1,5 p.p.). Eksport netto miał neutralny wkład do wzrostu, po tym jak w pierwszym kwartale dodał 0,7 p.p., niemal neutralny był też efekt zmiany stanu zapasów (-0,1 p.p.).


Tak jak oczekiwaliśmy, konsumpcja indywidualna przyspieszyła do 4,4% r/r po wzroście o 3,9% r/r w 1q19. Wsparciem dla spożycia niezmiennie pozostają: bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, rosnące dochody gospodarstw domowych, oraz niskie ryzyko utraty pracy – przekładają się one na rekordowo wysokie nastroje gospodarstw domowych. W kolejnych kwartałach konsumpcja prawdopodobnie wyraźnie przyspieszy, nawet powyżej 5,0% r/r dzięki uruchomieniu nowych transferów socjalnych (wypłata 500+ na pierwsze dziecko).


W 2q19 dynamika inwestycji była słabsza niż w 1q19 (9,0% r/r wobec 12,6% r/r). Opublikowane wcześniej dane sugerują, że nadal wyraźnie rosły inwestycje dużych przedsiębiorstw, przy wyraźnym wyhamowaniu inwestycji majątkowych samorządów. W najbliższych kwartałach spodziewamy się utrzymania tej tendencji: inwestycje publiczne będą hamowały, ze względu na zaawansowaną fazę wykorzystania funduszy strukturalnych, podczas gdy inwestycje przedsiębiorstw powinny nadal rosnąć, wspierane m.in. przez napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich.


Po stronie wartości dodanej widzimy wyhamowanie wzrostu w przemyśle (4,3% r/r vs 5,9% r/r) i transporcie (5,1% r/r vs 10,4% r/r), co jest prawdopodobnie odznaką pewnego rozlewania się problemów w otoczeniu zewnętrznym na polską gospodarkę. Wyhamowanie wartości dodanej w budownictwie (4,0% r/r vs 8,5% r/r) odzwierciedla hamowanie inwestycji publicznych. Sektory usługowe, w większym stopniu związane z koniunkturą krajową, utrzymały swoje tempa wzrostu z 1q, w przypadku handlu nastąpiło natomiast przyspieszenie (do 6,9% r/r z 3,1% r/r).


Nasza prognoza wzrostu na 2019 na poziomie 4,6% pozostaje niezmieniona, a rozwój sytuacji w gospodarce jest zgodny z naszymi oczekiwaniami.


Źródło: PKO Bank Polski

30.08.2019


Tagi: gospodarka, wzrost gospodarczy


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE