QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Gospodarka nie sprostała oczekiwaniom rynkowym

foto

Mimo że lipcowe dane odnotowały przyzwoite wzrosty, w większości okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych do 1 pkt proc. Głównym „wygranym” lipca okazał się rynek deweloperski, który w 2 z 3 kategorii odnotował wzrosty o 20-30 proc. r/r. Zwracamy uwagę na rosnącą inflację, która była jednym z powodów złożenia wniosku o podwyżkę stóp procentowych przez 2 członków RPP.


Produkcja przemysłowa (w cenach stałych, niewyrównana sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w lipcu 2019 r. wzrosła o 5,8 proc. r/r, co było o 0,8 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Największy wzrost ponownie miał miejsce w przypadku produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+26,3 proc. r/r), a z kolei największy spadek dotyczył produkcji metali (-4,9 proc. w skali roku). Z kolei odczyt produkcji przemysłowej skorygowany o czynniki sezonowe zanotował wzrost o 3,7 proc. r/r. Zwracamy uwagę na bardzo słabe dane z Niemiec (za czerwiec, opublikowane w sierpniu), które zanotowały spadek o 5,2 proc. r/r (po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym) vs +2,7 proc. r/r w Polsce (czerwiec).


Produkcja budowlano-montażowa w lipcu wzrosła o 6,6 proc. w skali roku, co było poniżej konsensusu o 0,9 pkt proc. Jedyną grupą, która nie zanotowała spadku produkcji w skali roku ponownie była „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (+19,4 proc. r/r). Z kolei jednostki zajmujące się specjalistycznymi robotami budowlanymi oraz budową budynków zanotowały odpowiednio spadki o 2,8 oraz 2,9 proc. r/r. Natomiast odczyt produkcji budowlano-montażowej skorygowany o czynniki sezonowe zanotował wzrost o 5,5 proc. r/r.


W 2019 r. mamy do czynienia z dużą huśtawką nastrojów na rynku deweloperskim. Po nieudanym czerwcu, lipiec okazał się zdecydowanie bardziej optymistyczny. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym wzrosła w lipcu o 30 proc. r/r (narastająco +2 proc. od początku 2019 r.). Z kolei dynamika rozpoczętych budów wyniosła +20 proc. w skali roku (narastająco +4 proc.). Natomiast liczba oddanych mieszkań utrzymała się na poziomie sprzed roku, co przekłada się na 11-proc. wzrost od początku br.


W przypadku danych z rynku pracy tym razem nie było większych zaskoczeń. W lipcu średnie wynagrodzenie wyniosło 5 182,43 zł brutto miesięcznie, co oznacza wzrost o 7,4 proc. r/r, podczas gdy konsensus wynosił +7,1 proc. r/r. Z kolei zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi zatrudnienie wzrosło o 2,7 proc. r/r do 6 397,2 tys. osób.


Z opublikowanego przez GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że inflacja CPI w lipcu 2019 r. wyniosła +2,9 proc. w skali roku (vs +2,6 proc. r/r w czerwcu), co było zgodne ze wstępnym odczytem, który z kolei okazał się wyższy od oczekiwań rynkowych o 0,3 pkt proc. W lipcu ponownie najszybciej rosły ceny żywności i napoi bezalkoholowych (+6,8 proc. w skali roku), zwłaszcza warzyw (+32,4 proc. r/r). Natomiast największe obniżki cen ponownie miały miejsce w kategorii „odzież i obuwie” (-1,5 proc. r/r). Z kolei inflacja bez cen żywności i energii wzrosła o 2,2 proc. r/r (vs +1,9 proc. w czerwcu br.).


Sprzedaż detaliczna w lipcu 2019 r. w cenach stałych wzrosła o 5,7 proc. r/r (vs +6,2 proc. r/r konsensus), a w cenach bieżących o 7,4 proc. w skali roku (vs +7,3 proc. r/r konsensus). Największy wzrost sprzedaży w cenach stałych zanotowały meble, rtv i agd (+15,9 proc. r/r). Zwracamy uwagę na spadek sprzedaży samochodów, motocykli i części w porównaniu z czerwcem 2019 r. (-1,7 proc. r/r) i spowolnienie wzrostu do +7,3 proc. r/r w lipcu oraz +10 proc. w skali roku w okresie styczeń-lipiec 2019 r.


Według szybkiego szacunku Produkt Krajowy Brutto w 2. kwartale 2019 r wzrósł o 4,4 proc. w skali roku (vs +4,7 proc. r/r w 1Q19), a więc o 0,1 pkt. proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Z kolei dane wyrównane sezonowo sugerują wzrost o 4,1 proc. w skali roku (vs +4,7 proc. r/r w 1Q19).


Autor: Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski


Źródło: Michael/Ström Dom Maklerski

28.08.2019


Tagi: gospodarka


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE