QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Rośnie płynność w sektorze bankowym

wykres


Podaż pieniądza M3 w lipcu wzrosła o 9,9% r/r vs 9,3% r/r w czerwcu. Główną przyczyną przyspieszenia jej dynamiki był wzrost depozytów długoterminowych (oraz wzrost wartości aktywów zagranicznych).


Dane z sektora bankowego pokazały wyraźne przyspieszenie dynamiki depozytów (10,2% r/r vs 8,2% r/r w cze., skor. o kurs). Główną przyczyną przyspieszenia tempa wzrostu depozytów był sektor publiczny, a w szczególności instytucje rządowe szczebla centralnego (20,9% r/r wobec -10,3% r/r w cze., skor. o FX). Ewolucja tej kategorii od początku roku (spadek depozytów od początku roku) sugeruje, że jesteśmy blisko szczytu absorpcji środków unijnych, co wspiera nasze oczekiwania co do końcowego etapu cyklu inwestycji publicznych. Przyspieszyła za to dynamika depozytów przedsiębiorstw, co jest spójne z odczytami z gosp. realnej wskazującymi na ożywienie inwestycji prywatnych. Spadło tempo wzrostu depozytów osób pryw. (10,7% r/r wobec 11,2% r/r w cze., skor. o kurs), co wynikało głównie z niższej dynamiki depozytów bieżących, podczas gdy depozyty terminowe rosły szybciej niż w poprzednim miesiącu.


Dane pokazały również nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu kredytów (6,4% r/r wobec 6,5% r/r w cze., skor. o kurs). Wciąż przyspieszają kredyty detaliczne: dynamika kredytów konsumpcyjnych wzrosła do 9,4% r/r z 9,2% r/r w cze. (skor. o kurs), a złotowych kredytów mieszkaniowych do 11,8% r/r z 11,6% r/r miesiąc wcześniej (skor. o kurs). Nadal spowalnia dynamika kredytów dla przedsiębiorstw (4,9% r/r vs 5,5% r/r w czerwcu, skor. o kurs). Dane nieskorygowane pokazują, że odpowiedzialne za to są kredyty obrotowe, podczas gdy tempo wzrostu kredytów inwestycyjnych oraz na nieruchomości przyspiesza. W połączeniu z danymi o depozytach powyższe sugerowałoby, że ogół przedsiębiorstw ma mniejsze problemy z płynnością. Pogłębienie spadku kredytów dla instytucji rządowych szczebla centralnego (-9,1% r/r wobec -7,7% r/r w czerwcu, skor. o kurs) oraz spowolnienie wzrostu kredytów dla samorządów (8,4% r/r wobec 8,8% r/r w cze., skor. o kurs), wspiera naszą tezę o stopniowym wygasaniu tempa wzrostu inwestycji publicznych.


Dane nie zmieniają naszej oceny procesów ekonomicznych. Silna pozycja gospodarstw domowych w połączeniu z napływającymi środkami z nowego pakietu fiskalnego wspiera optymizm konsumentów i ich skłonność do wydatków. Z kolei przedsiębiorstwa utrzymują solidną aktywność inwestycyjną prezentowaną w 1h19. Sektor publiczny natomiast mija szczyt napływu środków z UE, co oznacza, że jego inwestycje będą prawdopodobnie spowalniały.


Źródło: PKO Bank Polski

23.08.2019


Tagi: gospodarka, sektor bankowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...