QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Wzrost sprzedaży detalicznej w lipcu

wykres


Sprzedaż detaliczna w lipcu przyspieszyła po rozczarowującym odczycie w czerwcu i wzrosła w ujęciu realnym o 5,7% r/r (PKO: 4,1% r/r, kons.: 6,2% r/r), po ustąpieniu negatywnych efektów kalendarzowych.


Struktura danych wskazuje na utrzymanie się pozytywnych tendencji w zakresie konsumpcji indywidualnej. Sprzedaż detaliczna bazowa (z wyłączeniem pojazdów, paliw i żywności) wzrosła o 11,3% r/r wobec 8,4% r/r w czerwcu. Solidne wzrosty odnotowały kategorie, które można traktować jako „ważne zakupy”: sprzedaż samochodów wzrosła realnie o 7,3% r/r, sprzedaż mebli, RTV, AGD o 15,9% r/r. Jest odzwierciedleniem utrzymującego się optymizmu konsumentów, który wynika z bardzo dobrej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych (rosnące płace, transfery socjalne) oraz niskiego ryzyka utraty pracy. Wg opublikowanego przez GUS badania nastrojów konsumentów, ocena bieżącego dokonywania ważnych zakupów wzrosła w sierpniu do najwyższego w historii poziomu 18,5 pkt., wskazując na solidne fundamenty dla dalszego wzrostu w tych kategoriach.


Sprzedaż żywności zwiększyła się w lipcu realnie o 2,3% r/r, a pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (która obejmuje m.in. największą sieć dyskontową) zwiększyła się aż o 11,4% r/r. W ujęciu nominalnym dynamika wyniosła odpowiednio 8,0% r/r oraz 12,0% r/r. Deflator sprzedaży detalicznej w kategorii żywność tradycyjnie wyraźnie przekracza analogiczny wskaźnik dla pozostałej sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach.


Średnioterminowe perspektywy sprzedaży detalicznej pozostają bardzo dobre. Rosnące dochody (w tym trwająca wypłata rozszerzonego świadczenia 500+) oraz utrzymujący się optymizm sprzyjają wzrostowi konsumpcji. W naszej ocenie w 3q konsumpcja w ujęciu rachunków narodowych może wzrosnąć nawet silniej, niż wskazywałyby na to dane o sprzedaży, ze względu na wzrost popularności usług (edukacyjnych, rozrywki) wśród beneficjentów świadczenia rodzicielskiego.


Stan polskiej gospodarki w 2q i 3q19 jest dobry, pomimo prawdopodobnej recesji w bezpośrednim otoczeniu. Wydatki konsumpcyjne są buforem, który wyrównuje ubytki popytu z zagranicy. Wg danych GUS przedsiębiorstwa w 2q19 nadal inwestowały (wzrost nakładów o 17,1% r/ wobec 22,9% r/r w 1q), prawdopodobnie niwelując skutki spowolnienia nakładów publicznych.


Źródło: PKO Bank Polski

22.08.2019


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...