QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wyższe ceny, mniejsze oszczędności i potrzeba większych wynagrodzeń. Wzrost inflacji zaskoczył ekonomistówWzrost inflacyjny polskiej waluty wynosił w lipcu 2,9%, według statystyk GUSu. To więcej niż czerwcowe 2,6%. Taki wzrost zaskoczył analityków – którzy przewidywali, że inflacja utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2,5%, czyli do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.


Przekroczenie tego celu sprawia, że ceny produktów i usług rosną w tempie szybszym, niż optymalny dla zrównoważonego rozwoju gospodarki. Lipcowy wzrost inflacji doprowadził więc do podrożenia towarów, szczególnie dóbr podstawowych – co przekłada się bezpośrednio na problemy w utrzymaniu się wielu gospodarstw domowych. Za tym idą zaś większe oczekiwania płacowe pracowników. Przedsiębiorcy będą musieli płacić zatrudnionym osobom więcej, produkowane przez nich produkty i proponowane usługi będą więc jeszcze bardziej drożeć. Taka spirala inflacyjna sprawia, że eksperci nie przewidują, by inflacja w najbliższych miesiącach spowolniła swój wzrost.


– Niestety nie widać, żeby inflacja mogła w najbliższych kilku kwartałach zacząć spadać. Raczej będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie. W przypadku znacznej części gospodarstw domowych może to oznaczać poważne problemy w zakresie utrzymania się – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. – Inflacji nie zbija też aktualny poziom stóp procentowych NBP. Podstawowe oprocentowanie depozytów wynosi 1,5%. To stawka wyraźnie niższa niż dynamika inflacji. W wyniku tego realne stopy procentowe – czyli takie, które otrzymujemy za nasze depozyty, są ujemne. Oznacza to, że nie opłaca się oszczędzać. Niestety, część deponentów odbierze to jako sygnał, że trzeba coś z tymi pieniędzmi zrobić – pójdą więc na zakupy. Jeżeli postąpi tak wielu z nas, ceny jeszcze bardziej przyspieszą. Na szczęście, w naszej gospodarce mocno ugruntowało się przekonanie, że ceny nie powinny zbyt szybko rosnąć. Nie grozi nam inflacja na poziomie 5 lub 10%, której obawialiśmy się dziesięć lat temu – uspokaja Soroczyński.Źródło: eNewsroom.pl

21.08.2019


Tagi: gospodarka, inflacja


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE