QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Mocny dolar i drogie złoto. Inwestorzy spodziewają się recesji

wykres


Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem krzywej rentowności amerykańskich obligacji. Okazuje się, że dla inwestorów obligacje dwuletnie są dużo bardziej ryzykowne, niż dziesięcioletnie, podczas gdy w normalnej sytuacji jest na odwrót. Mocny dolar i drogie złoto to kolejny dowód na to, że inwestorzy szukają bezpiecznych przystani.


Zwalniające gospodarki to niezaprzeczalny fakt. Ponad 30 banków centralnych na całym świecie obniżyło już stopy procentowe. Europejski Bank Centralny szykuje się na wrzesień. Słaba koniunktura nie budzi wątpliwości. Jednak czy przerodzi się w recesję lub kryzys? Tutaj już można postawić wielki znak zapytania. Jednak wygięcie się krzywej rentowności, które sugeruje, że dla inwestorów pożyczenie pieniędzy na dłuższy termin (10 lat) jest mniej ryzykowne, niż na krótszy (2 lata), to czytelny znak, że na rynkach panuje strach.


Podobnie czytelnym znakiem jest utrzymująca się wysoko siła dolara (pomimo obniżki stóp procentowych) i jednocześnie ceny złota. Złoto i dolar są ze sobą odwrotnie skorelowane. W normalnej sytuacji, gdy jedno drożeje, drugie tanieje. Tymczasem mamy i drogie złoto, i drogiego dolara. Oznacza to, że inwestorzy zbroją się i w jedno, i w drugie, w obawie przed niekontrolowanymi stratami.


Co ciekawe, wszystko to działo się w obliczu pozytywnej informacji o przesunięciu wprowadzenia nowych taryf na chińskie produkty przez USA z 1 września na 15 grudnia. Taka decyzja sugerować może pewien przełom w rozmowach na linii USA-Chiny. A to właśnie wojna handlowa jest jednym z głównych czynników wpływających na pogorszenie nastrojów. Zdaniem niektórych analityków jest to efekt presji wywartej na Trumpa przez lobby z Wall Street przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się na jesień 2020 roku. Donald Trump rozpoczął już swoją kampanię, tym razem pod hasłem „Keep America Great”, co ma sugerować, że jego prezydentura uczyniła USA ponownie wielkimi.


Cena złota w ubiegłym tygodniu wzrosła nieco ponad 1 proc. do poziomu 1 515 USD. W polskim złotym tydzień skończył się w okolicach 5 920 PLN, jednak w piątek na moment padł nowy rekord – 6000 PLN. Tak wysokiej ceny złoto w naszej rodzimej walucie jeszcze nie miało – jest to efekt silnego dolara.


Srebro trzyma się dużo bardziej zachowawczo. W ubiegłym tygodniu wzrosło o 0,82 proc., a jego cena w piątek na zamknięciu sesji wynosiła 17,1 USD. Srebro powróciło tym samym do poziomów, jakie obserwować mogliśmy w pierwszej połowie ubiegłego roku, a jednocześnie w perspektywie ostatnich pięciu lat, jest nadal zdecydowanie tanie.


Autor: Michał Tekliński, Grupa Goldenmark


Źródło: Goldenmark

19.08.2019


Tagi: złoto, srebro, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...