QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Niewielka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w czerwcu

wykres


Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących (CA) w czerwcu wyniosła 21 mln EUR (konsensus: 243 mln; PKO:100 mln; wobec 874 mln EUR w maju, po rewizji). W ujęciu 12.-mies. na rachunku obrotów bieżących ponownie pojawił się minimalny deficyt (-0,1% PKB vs 0,0% PKB w maju). Deficyt w handlu towarami poprawił się (0,5% PKB w czerwcu, wobec deficytu 0,6% PKB w maju). Nadwyżka na rachunku usług pozostała stabilna (4,5% PKB), równoważąc deficyt na rachunku dochodów (4,1% PKB, wobec 4,0% PKB w maju).


W porównaniu z poprzednim miesiącem nastąpiło wyraźne schłodzenie wymiany towarowej. Eksport towarów w czerwcu spadł o 1,6% r/r po wzroście o 12,7% r/r w maju, odzwierciedlając - podobnie jak publikowane wcześniej dane o produkcji i sprzedaży detalicznej za czerwiec - niekorzystny układ dni roboczych. Import towarów obniżył się jeszcze mocniej niż eksport (-3,1% r/r vs 11,3% r/r w maju) odzwierciedlając oprócz efektów kalendarzowych także mniejszy import surowców energetycznych. W rezultacie, deficyt handlowy (12-mies.) nadal się poprawiał, do 0,5% PKB po czerwcu wobec 0,6% PKB po maju.


Spadek obrotów towarowych w czerwcu nie jest dużą niespodzianką i naszym zdaniem ma charakter jednorazowy, wynikający głównie z układu kalendarza. Za sprawą tego efektu dynamika obrotów towarowych w lipcu powinna się wyraźnie poprawić.


Równowagę zewnętrzną wspiera także nadwyżka na rachunku kapitałowym, odzwierciedlająca napływ funduszy UE. Po czerwcu wyniosła ona 2,1%PKB. Wśród pozostałych miar równowagi zewnętrznej, saldo bezpośrednich inwestycji zagranicznych (będących jednym ze źródeł odporności polskiego eksportu na spowolnienie zagranicą) także utrzymuje się w okolicach 2% (1,8% PKB po czerwcu).


W całym 2019 saldo rachunku bieżącego obniży się w naszej ocenie do -0,6% PKB. Rosnący popyt krajowy (w tym inwestycyjny) będzie działał w kierunku wzrostu deficytu handlowego, ale w przeciwnym kierunku zadziałają obniżone ostatnio ceny ropy naftowej. Mniejszy napływ migrantów i ich osiedlanie się na stale będzie pozytywnie oddziaływać na rachunek dochodów. Oczekujemy też stabilizacji nadwyżki w handlu usługami.


Źródło: PKO Bank Polski

13.08.2019


Tagi: gospodarka, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...