QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Niemieckie porządki w budżecie. Problemy Argentyny

foto

Niemcy obniżają podatki poprzez częściową likwidację daniny solidarnościowej. Kontynuacja reform wolnorynkowych po wynikach prawyborów w Argentynie stoi pod dużym znakiem zapytania, a rynki panikują.


”Bezpieczne aktywa” wciąż w górę

Rynki wciąż się boją, a to powoduje, że inwestorzy przenoszą środki do mniej ryzykownych miejsc. Przykładem jest chociażby złoto czy frank szwajcarski. Wczoraj, po raz kolejny zobaczyliśmy maksima. Kruszec jest najdroższy od 6 lat, a frank od dwóch lat i to zarówno względem złotego, jak i euro. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku złota mówimy o cenie dolarowej, bo ze względu na obecne kursy walut, w przypadku ceny wyrażonej w złotówkach jesteśmy blisko historycznego maksimum dla tego aktywa.


Reforma podatkowa w Niemczech

W systemach finansowych niektórych państw występują zaszłości, których od dawna nie powinno być. Dobrym tego przykładem są podatki celowe, które po pewnym czasie przestały być aktualne. Niestety przyznanie się, że czasowa zmiana stała się permanentna, nie jest dla polityków takie proste jak mogłoby się wydawać. Jako przykład można podać tutaj obniżony VAT w Polsce, czy niemiecki podatek solidarnościowy, który właśnie jest wycofywany. Do zjednoczenia Niemiec doszło prawie 3 dekady temu, a koszty pokrycia wojny w Zatoce Perskiej, czy wspieranie przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, które były jednymi z powodów wprowadzenia podatku solidarnościowego, nie są już aktualne. Jeszcze nie wiadomo, jaki wpływ będą miały te zmiany na budżet naszych zachodnich sąsiadów, jednak suma wpływów z tego podatku dotychczas wynosiła 19 mld euro, co dla porównania stanowi około 20% polskiego budżetu.


Niespodzianka w Argentynie

Rząd w Argentynie ostatnimi czasy musiał mocno zaciskać pasa, by spełnić wymagania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego pomoc pozwoliła w miarę ustabilizować sytuację po kryzysach walutowych z 2018 roku. Problem w tym, że ta restrykcyjna polityka wywołała niezadowolenie wśród obywateli. Rezultatem jest wygranie prawyborów przez opozycyjnego kandydata. O tym, że rynki wolą obecnego prezydenta i jego wolnorynkowe reformy od interwencjonizmu państwowego, świadczą twarde dane. Wczoraj na otwarciu giełda spadła o 38%, a za dolara nie płaci się już 45 peso, tylko 53. Warto zauważyć, że w szczytowym momencie paniki było to ponad 60 peso.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl


Źródło: Currency One SA

13.08.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...