QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Dobre dane z Chin, słabe z rynku ropy

foto

Coraz częściej w komentarzach ekonomicznych widać przygotowania na nadchodzące czasy gorszej koniunktury. O ile lepsze dane z Chin nie potwierdzają tej teorii, o tyle zniżki na ropie naftowej i fala obniżek stóp procentowych dają do myślenia.


Lepsze dane z Chin

Pomimo toczącej się wojny handlowej, gospodarka Chin wciąż pozytywnie zaskakuje. Dzisiaj w nocy poznaliśmy dane na temat wymiany handlowej. Nadwyżka handlowa okazała się o 10% większa od oczekiwań. Eksport zanotował wzrost o 3,3% choć przewidywano 2% spadek. Import spadł o 5,6%, ale biorąc pod uwagę, że oczekiwano spadku o 8,3%, nie jest źle. Jak widać strategia przenoszenia gospodarki na konsumpcję wewnętrzną w dalszym ciągu dalej efekty. Juan przyjął powyższe dane całkiem dobrze i odrobił małą część ostatnich spadków.


Spadki cen ropy

Gdy koniunktura słabnie na świecie, w górę idą surowce inwestycyjne jak np. metale szlachetne. Odwrotnie zachowują się surowce przemysłowe. Widać to dobrze na przykładzie ropy naftowej. Nie jest ona co prawda tak tania, jak na dołku w grudniu, ale coraz bardziej zbliża się do tego poziomu. Jeszcze w kwietniu baryłka docierała do poziomu 75 dolarów. Teraz jest to zaledwie 57 dolarów. Powodem tego spadku jest spodziewane zmniejszenie popytu na czarne złoto. Od początku sierpnia spadki na ropie przekładają się też na rosyjskiego rubla. Waluta rosyjska jest jednak w znacznie lepszej kondycji, niż była w grudniu i znajduje się wyraźnie powyżej ówczesnych minimów.


Seria obniżek stóp procentowych

Obniżenie przez Amerykanów stóp procentowych rozpoczęło lawinę podobnych posunięć.Wczoraj oprócz Nowej Zelandii stopy procentowe obniżyła zarówno Tajlandia, jak i Indie. Zapowiedź Jerome Powell’a, że to tylko pojedyncza obniżka, a nie początek cyklu, jak widać nie przekonała analityków. Banki centralne boją się nagłego umocnienia walut względem dolara amerykańskiego, bo szkodzi to eksportowi. W sytuacji, gdy inflacja jest pod kontrolą, mogą sobie one pozwolić na obniżki stóp procentowych. W przypadku indyjskiej rupii efekt osłabienia jest nawet skuteczniejszy, niż się spodziewano. Waluta ta, po gwałtownych spadkach od początku sierpnia wywołanych zapowiadaną obniżką stóp i jest najsłabsza od ponad pół roku.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl


Źródło: Currency One SA

08.08.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE