QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Haitong Bank: KUPUJ dla mBanku (FV 308,5 PLN)

wykres


Haitong Bank w raporcie z 5 sierpnia (godz. 8:00) podtrzymuje rekomendację SPRZEDAJ dla mBanku i obniża cenę docelową akcji o 17 proc. do 308,5 PLN z 370,7 PLN. Oznacza to 12-procentowy potencjał spadkowy. Obniżenie wyceny wynika między innymi z uwzględnienia strat z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 39,9 PLN na akcję (11 proc.) wyższą niż 20,5 PLN na akcję, prognozowane wcześniej. Analitycy Haitong Banku uważają, że rynek zaczął w końcu dostrzegać główne zagrożenie, jakim są kredyty frankowe, obecne na bilansie banku.


Po publikacji przez mBank wyników za drugi kwartał 2019 r. Haitong Bank podniósł prognozę zysku netto na ten rok o 2 proc., do 1,25 mld PLN (spadek o 5 proc. r/r, wzrost o 12 proc. po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe). Jednocześnie jednak obniżył prognozę tegoż zysku na lata 2020/21 o 3/4 proc., odpowiednio do 1,34 mld PLN (wzrost o 7 proc. r/r) i 1,48 mld PLN (wzrost o 10 proc. r/r). To z kolei spowodowane było niższymi przychodami z prowizji i wyższymi kosztami ryzyka. Prognoza analityków Haitong Banku dotycząca zysku netto spółki jest zgodna z konsensusem na rok 2019, natomiast o 4/3 proc. poniżej konsensusu na lata 2020/21.


mBank jest obecnie wyceniany ze wskaźnikiem P/E (cena rynkowa/zysk na jedną akcję) na poziomie 11,1 na rok 2020, co oznacza 2-proc. premię w porównaniu do innych polskich banków, dla których wskaźnik ten wynosi 10,9. Wskaźnik P/B (cena rynkowa/wartość księgowa) na 2019 r. wynosi 0,9 i zawiera dyskonto w porównaniu do konkurencji, u której wynosi on 1,1. Haitong Bank uważa je za usprawiedliwione, biorąc pod uwagę niewystarczającą rentowność (COE>ROE) i ponadprzeciętne zaangażowanie w kredyty frankowe, które niesie ze sobą trudne do oceny ryzyko.


mBank, podobnie jak inne banki, niechętnie ocenia tę sprawę i ewentualne rezerwy, które trzeba będzie z tego tytułu utworzyć. Analiza jest skomplikowana i obejmuje wiele czynników. Po pierwsze, ostateczne orzeczenie może się różnić od opinii przedstawiciela TSUE, która została zinterpretowana jako pozytywna dla posiadaczy kredytów indeksowanych we frankach. Po drugie, polskie sądy mogą podejmować autonomiczną decyzję w każdej ze spraw, a Polska nie ma prawa precedensowego. Dodatkowo na analizę wpływ mają różnice pomiędzy umowami kredytowymi. Różne mogą być też wskaźniki partycypacji. Maksymalna szacunkowa wycena przez ZBP kosztu dla banków w wysokości 60 mld PLN oznaczałaby znaczące ryzyko dla stabilności sektora finansowego, co miałoby niekorzystny wpływ na gospodarkę i kurs złotego.


Haitong Bank uwzględnił w swojej prognozie wzrost udziałów rynkowych mBanku i potencjalny wzrost marży odsetkowej netto (NIM). Co może być spowodowane przez delewarowanie kredytów walutowych oraz zwiększenie udziału w portfelu kredytów konsumenckich i tych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednocześnie jednak, zdaniem analityków Haitong Banku, ostatni wzrost udziału banku w rynku złotówkowych kredytów hipotecznych i już niskie koszty finansowania, szczególnie jeżeli chodzi o depozyty, mogą opóźnić poprawę NIM. Jednocześnie Haitong Bank obniża swoje założenia dotyczące przychodów z opłat i prowizji i podwyższa prognozę kosztów ryzyka do 80 punktów bazowych na 2019 r, co prowadzi do obniżenia spodziewanego zysku netto na lata 2020/21 o 3/4 proc.


Autor: Marta Czajkowska-Bałdyga, Analityk, Haitong Bank


Źródło: Haitong Bank

05.08.2019


Tagi: mBank, rekomendacja, akcje


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE