QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

FED pcha cenę złota w górę

wykres


Ubiegły tydzień minął pod znakiem jednego, kluczowego wydarzenia – obniżki stóp procentowych przez amerykański FED. W środę wieczorem dowiedzieliśmy się, że stopy procentowe w USA zostały obniżone o 25 p.b., po raz pierwszy od kryzysu z 2008 roku. Tymczasem polski rynek osiąga rekordowe poziomy sprzedaży w tym roku.


Pierwszą reakcją na obniżkę było umocnienie się dolara i spadki na giełdzie, ale także spadek cen złota i srebra. Miało to być spowodowane faktem, że inwestorzy oczekiwali nieco głębszego cięcia – 50 p.b. Pojawiły się sugestie, że wśród członków FOMC nie ma jednomyślności, a więc i kolejne obniżki nie są takie pewne.


Z drugiej strony nasiliły się ataki Donalda Trumpa na FED. W swoich twitterowych wpisach miał mówić, że FED nie robi nic, i że Powell znów rozczarował. Wyraźnie widać także obniżenie nastrojów wśród inwestorów – najważniejsze indeksy na Wall Street po ogłoszeniu decyzji zareagowały ostrymi spadkami.


Jeszcze tego samego dnia sytuacja zaczęła wracać w ramy dotychczasowo obowiązującej logiki – dolar zaczął tracić, a złoto poszło w górę, osiągając nowy, tegoroczny szczyt w okolicach 1 446 USD. Nie odreagowało natomiast srebro, które z 16 dolarów wróciło tylko do 16,50, jednak w ostatnim czasie wyraźnie widać tendencję do opóźnionych reakcji srebra.


W świetle spowolnienia gospodarczego, dalszej eskalacji wojny handlowej, zagrożenia twardym brexitem oraz konfliktem zbrojnym w Zatoce Perskiej, dalsze cięcia stóp procentowych wydają się bardziej, niż pewne. Oznacza to dalsze wzrosty cen kruszców, które – choć złoto osiągnęło sześcioletnie maksimum – w dalszym ciągu mają spory potencjał do wzrostu, biorąc pod uwagę, że poprzedni rekord znajdował się w okolicach 1 825 USD. To samo dotyczy srebra, które – jeśli spojrzymy na wykres cen z 10 lat – zaledwie drgnęło. Od dzisiejszego poziomu 16,45 USD wciąż jeszcze bardzo dużo do 48,60 z 2011 roku.


Co ciekawe rosnąca cena złota działa ożywczo na polski rynek królewskiego kruszcu. Według danych zebranych przez Rynekzlota24.pl polscy dostawcy kruszcu w lipcu notowali najwyższe poziomy sprzedaży złota w tym roku. Wzrost w stosunku do czerwca mógł wynieść nawet 70%.


Autor: Michał Tekliński, Grupa Goldenmark


Źródło: Goldenmark

05.08.2019


Tagi: złoto, srebro, notowania


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE