QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

NFP: Tym razem bez niespodzianki (i bez historii)

wykres


Zatrudnienie poza rolnictwem w USA wzrosło w lipcu o 164 tys. (kons.: 162 tys.). Dane za poprzednie dwa miesiące zrewidowano w dół o 41 tys. Dynamika zatrudnienia utrzymała się na poziomie 1,5% r/r.


Do wzrostu NFP przyczyniły się przede wszystkim sektory usługowe (edukacja, ochrona zdrowia, usługi profesjonalne i biznesowe, finansowe) oraz przetwórstwo. Spadło zatrudnienie w sektorze wydobywczym, sprzedaży detalicznej i IT.


Stopa bezrobocia pozostała stabilna (3,7%), przy nieznacznym wzroście aktywności zawodowej (63,0% vs 62,9% w czerwcu) i przyroście liczby bezrobotnych o 88 tys. Stopa bezrobocia U6 spadła do 7,3% z 7,5% (a po odsezonowaniu do 7,0% z 7,2%). Liczba długookresowo bezrobotnych spadła o 248 tys., a ich odsetek obniżył się do 19,2% (z 23,7% w czerwcu), tj do najniższego poziomu od lipca 2008 (tym samym neutralizując wzrosty odnotowywane od stycznia).


Dynamika wynagrodzeń wzrosła do 3,2% r/r z 3,1% r/r w czerwcu, a duże wzrosty dynamiki wynagrodzeń w sektorach, w których spadało zatrudnienie sugerują, że likwidowane były najniżej opłacane stanowiska. Dane ankietowe wciąż wskazują na umiarkowaną przestrzeń do wzrostu dynamiki wynagrodzeń, niemniej nie widać oznak silnej presji płacowej (poza sektorami usługowymi). Dane o zatrudnieniu w agencjach pracy tymczasowej wskazują na umiarkowany popyt na tego typu pracowników, co jest naturalne dla późnej fazy ekspansji w ramach cyklu koniunkturalnego.


Zbieżne z konsensusem dane nie zmienią obecnego nastawienia FOMC, który (zgodnie z przesłaniem J.Powella ze środowej konferencji po posiedzeniu Komitetu) jest gotów do dalszych obniżek stóp procentowych. Ważniejszy niż rynek pracy będzie przy tym dalszy przebieg konfliktu handlowego z Chinami. Ogłoszenie nowych ceł na import z Chin (10% na 300 mld USD nowych towarów od 1 września) wspiera oczekiwania na kolejną obniżkę przedziału dla stopy fed funds już na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu Komitetu.


Źródło: PKO Bank Polski

02.08.2019


Tagi: amerykańska gospodarka, NFP


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...