QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

PMI dla polskiego przemysłu spadł w lipcu o 1 pkt.

wykres


Indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł w lipcu do 47,4 pkt. z 48,4 pkt. przed miesiącem (PKO: 47,7 pkt., konsensus: 47,9 pkt.). Skala spadku była najsilniejsza od grudnia 2018, a indeks uplasował się na najniższym poziomie od kwietnia 2013 roku.


Biorąc pod uwagę bardzo silne pogorszenie koniunktury w sektorze przemysłowym w Niemczech (i strefie euro), które nastąpiło w lipcu (spadek o 1,8 pkt. do 43,2 pkt.), pogorszenie nastrojów wśród polskich firm nie jest zaskakujące. Utrzymujący się spadek zamówień eksportowych (w tym głównie z UE) pozostaje istotnym czynnikiem pchającym w dół oceny krajowej koniunktury, chociaż warto zauważyć, że w coraz większym stopniu do słabszego popytu zagranicznego dokłada się także osłabienie zamówień na rynku krajowym (potencjalne widać tu m.in. efekty przekładania się słabszego popytu zagranicznego na krajowych poddostawców).


Utrzymujący się od 9 miesięcy spadek napływu nowych zamówień prowadzi do ograniczania produkcji, którego tempo było jednak w lipcu mniejsze niż w czerwcu (choć w komunikacie nadal określono je jako szybkie). W obliczu bieżących niekorzystnych tendencji firmy obniżają swoje prognozy przyszłej produkcji, chociaż warto podkreślić, że nadal w nadchodzącym roku oczekują jej wzrostu. W perspektywie najbliższych miesięcy bardziej prawdopodobne jest jednak dalsze umiarkowane schłodzenie koniunktury. Zapowiada to najniższa od 6 lat aktywność zakupowa firm, a także jednorodność wskazań różnych miar koniunktury w krajowym przetwórstwie.


Po czerwcowym odbiciu, do spadków powrócił komponent zatrudnienia (ponownie poniżej 50 pkt.). Wg IHS Markit jego zmiany odzwierciedlają zarówno czynniki popytowe (niższy popyt skłania firmy do obniżania zatrudnienia), jak i podażowe (przedsiębiorcy raportują odejścia pracowników). Współistnienie obydwu czynników w naszej ocenie zapowiada stabilizację dynamiki wynagrodzeń (niższa presja związana z brakiem pracowników bo część firm uwalnia zasoby, brak ryzyka cyklicznego wyhamowania dynamiki płac, bo w innych firmach wciąż istnieje istotny nawis wakatów).


Wg wskazań PMI presja inflacyjna w cenach wyrobów gotowych była w lipcu najniższa od 33 miesięcy. Potwierdza to naszym zdaniem, że bieżące wzrosty inflacji CPI mają w dużym stopniu charakter egzogeniczny, a schłodzenie koniunktury będzie ograniczać ryzyko narastania fundamentalnej presji inflacyjnej. Taki obraz wspiera bieżącą, wyczekującą postawę RPP. Wzrost inflacji będzie odzwierciedlał nagromadzenie czynników regulacyjnych (energia, wywóz śmieci, prawo wodne, wzrost akcyzy od alkoholu i wyrobów tytoniowych) i prawdopodobnie nie wywoła reakcji RPP, zwłaszcza w obliczu luzowania polityki pieniężnej głównych banków centralnych.


Źródło: PKO Bank Polski

01.08.2019


Tagi: gospodarka, PMI


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE