QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach seniorów z nieznajomymi

wykres


Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Tym samym rozpoczyna kampanię informacyjną skierowaną do seniorów oraz ich rodzin i opiekunów, w której opisuje przypadek oszustwa, który jest coraz częściej stosowany przez przestępców. Uprzejmie prosimy o rozpowszechnienie komunikatu.


Zdarzają się sytuacje, kiedy do seniorów telefonuje osoba podająca się za pracownika poczty i informuje, że ma do przekazania przesyłkę, jednak trzeba potwierdzić adres zamieszkania. Po chwili senior odbiera kolejne połączenie. W trakcie rozmowy oszust, podający się za policjanta informuje, że pracownik poczty, który dzwonił przed chwilą jest członkiem grupy przestępczej i dlatego Policja prosi o pomoc w zatrzymaniu nieuczciwego pracownika. W celu uwiarygodnienia swojego działania, rzekomy policjant prosi seniora, aby bez przerywania połączenia wybrał numer alarmowy 112 i potwierdził zaistniałą sytuację. Następnie prosi seniora o przekazanie pieniędzy na tzw. „ zasadzkę policyjną”. Opisana sytuacja jest przykładem działania oszustów.


Pamiętajmy!

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.
  • Nie należy osobom obcym udostępniać kodów, haseł czy danych do kont bankowych.
  • Pieniędzy nie powinno przekazywać się nieznajomym, pozostawiać we wskazanym miejscu( np. w koszu, w zaroślach, pod ławką )czy wyrzucać przez okno.
  • Nie należy dzwonić pod numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego.
  • W przypadku wątpliwości, co do danych osoby dzwoniącej, podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to zadając dodatkowe pytania. Takie sytuacje zawsze warto omówić z członkami rodziny, osobami bliskimi i zgłosić w komisariacie policji (numer telefonu 997 lub 112).

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o występujących zagrożeniach, poinformujcie o metodach wykorzystywanych przez oszustów. Porozmawiajcie o tym ze swoimi rodzicami bądź dziadkami. Poproście, żeby w sytuacjach nietypowych kontaktowali się z Wami i pytali o radę.


Źródło: UM Wrocław

31.07.2019


Tagi: starsi, seniorzy, oszuści, apel