QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2019 roku

wykres


Warszawski rynek biurowy jest daleki od nasycenia. Stosunkowo niewielka nowa podaż w pierwszym półroczu tego roku i wysokie zainteresowanie powierzchnią biurową przekładają się na najniższy od 2012 roku współczynnik pustostanów. Najemców wybierających prestiżowe inwestycje na swoją siedzibę nie odstrasza nawet wzrost stawek czynszów wywoławczych.


Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2019 roku


Zasoby biurowe w stolicy Polski na koniec I połowy 2019 roku kształtowały się na poziomie 5,5 mln m kw. W ramach zrealizowanych 10 projektów, nowa podaż wyniosła ponad 80 000 m kw. powierzchni biurowej. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku podaż nowych zasobów biurowych była ponad dwukrotnie większa (174 000 m kw.). Największe oddane do użytku w tym roku projekty powstały na Woli i Mokotowie.


Względnie niewielka podaż nowych zasobów biurowych w I połowie br. nie oznacza spadku aktywności deweloperów. Największe projekty wciąż pozostają w budowie. Zakładając, że deweloperom uda się dotrzymać zakładanych terminów, do końca 2019 roku na rynek biurowy w Warszawie trafi jeszcze ponad 160 000 m kw. powierzchni, a w 2020 roku aż 400 000 m kw. Obecnie trzy największe projekty na etapie budowy zlokalizowane są na terenie Woli oraz Śródmieścia i należą do nich: Varso Place (114 000 m kw.) realizowany przez HB Reavis, The Warsaw Hub (76 000 m kw.) realizowany przez Ghelamco Poland oraz Mennica Legacy Tower (66 000 m kw.), którego inwestorem jest Golub GetHouse.


Nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. W II kwartale 2019 roku odnotowano rekordowo wysoki kwartalny popyt na poziomie 266 000 m kw., aczkolwiek całościowe wyniki za pierwsze półrocze (406 000 m kw.) są porównywalne z analogicznym okresem 2018 roku.


- Drugi kwartał 2019 pokazuje, że rośnie liczba umów pre-let. W pierwszym kwartale stanowiły one 17% całkowitego popytu, a w drugim ich udział wzrósł do 32%. Wynika to z faktu, że maleje dostępność powierzchni biurowej do wynajęcia od zaraz, a tym samym wiele projektów już na etapie budowy jest bardzo dobrze skomercjalizowanych – mówi Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant z Działu Badań Rynku Knight Frank.


- Dobrze skomunikowane i zlokalizowane w wyróżniającym się obiekcie nowoczesne biuro to benefit dla pracowników, o których walczą firmy, a jednocześnie jedno z narzędzi kreowania prestiżowego wizerunku organizacji. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy Centrum, Centralny Obszar Biznesu i Służewiec – dodaje Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie Knight Frank.


Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w stolicy potwierdza najniższy od 2012 współczynnik pustostanów, który na koniec czerwca spadł do 8,5%. Dla porównania w analogicznych okresach 2018 i 2017 roku wyniósł odpowiednio 11,1% oraz 13,9%. W połowie tego roku najwięcej wolnej powierzchni biurowej dostępne było na Służewcu – 204 000 m kw. oraz w strefach centralnych – 122 000 m kw.


- Od początku roku obserwujemy nieznaczny wzrost stawek wywoławczych w najlepszych lokalizacjach. Z naszych danych wynika, że czynsze wywoławcze w prestiżowych inwestycjach Centralnego Obszaru Biznesu kształtują się na poziomie 20-25 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W pozostałych lokalizacjach centralnych wahają się od 15 do 22 euro, a w strefach pozacentralnych czynsze wywoławcze kształtują się w widełkach 10-15 euro za metr kwadratowy miesięcznie – podsumowuje Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant z Działu Badań Rynku Knight Frank.


Więcej informacji w raporcie: Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2019 roku


Źródło: Knight Frank

31.07.2019


Tagi: raport, warszawski rynek biurowy


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE