QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Inflacja coraz bardziej w górę

wykres


Wg wstępnego szacunku, inflacja CPI przyspieszyła w lipcu do 2,9% r/r z 2,6% r/r w czerwcu (PKO: 2,9% r/r, kons.: 2,7% r/r). Inflacja jest najwyższa od października 2012. Skalę niespodzianki ilustruje fakt, że tylko dwie (BOŚ i PKO BP) z 23 instytucji uwzględnionych w konsensusie Parkietu, miało trafną prognozę.


Inflacja oddaliła się od celu NBP za sprawą dynamicznie rosnących cen żywności i napojów bezalkoholowych. W 2019 mieliśmy do czynienia z pierwszym od 2000 (a drugim od 1995, od kiedy dysponujemy danymi) miesięcznym wzrostem cen żywności i napojów, o 0,3% m/m. Typowy wzorzec dla tego miesiąca to spadek cen o 1% m/m (mediana za ostatnie 5 lat). Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wysokie ceny żywności są ceny warzyw, podbijane przez suszę w Polsce oraz w Hiszpanii. Efekt ten był też widoczny w danych z Niemiec. W ujęciu rok do roku ceny żywności i napojów wzrosły o 6,8%, najsilniej do maja 2011. Wg wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów w 2019, produkcja warzyw gruntowych oceniana jest na poziomie o 9% niższym niż przed rokiem, zbiory owoców z drzew mogą być natomiast o 25% niższe od rekordowych ubiegłorocznych wyników. Sugeruje to, że normalizacja na rynku żywności może nadejść później niż oczekiwaliśmy i ten element koszyka będzie w najbliższych miesiącach nadal działał w kierunku wzrostu inflacji.


W lipcu mieliśmy też do czynienia ze wzrostem inflacji bazowej. Wg naszego szacunku, wskaźnik po wyłączeniu cen żywności i energii wzrósł do 2,1-2,2% r/r z 1,9% r/r w czerwcu. Inflacja bazowa prawdopodobnie wzrosła m.in. za sprawą cen łączności (wyższe taryfy operatorów komórkowych). Obecny poziom inflacji bazowej staje się spójny z utrzymującą się od dwóch lat napiętą sytuacją na rynku pracy. Wg danych GUS ceny paliw obniżyły się w lipcu o 1,6% m/m, neutralizując efekt wzrostu inflacji bazowej.


W naszej ocenie, przy prawdopodobnym uspokojeniu w najbliższych miesiącach, inflacja będzie kontynuowała trend wzrostowy, którego maksimum, wyraźnie powyżej górnego ograniczenia celu inflacyjnego (3,5%) spodziewamy się na początku 2020. Wzrost inflacji będzie odzwierciedlał nagromadzenie czynników regulacyjnych (energia, wywóz śmieci, prawo wodne, wzrost akcyzy od alkoholu i wyrobów tytoniowych) i prawdopodobnie nie wywoła reakcji RPP, zwłaszcza w obliczu luzowania polityki pieniężnej głównych banków centralnych.


Źródło: PKO Bank Polski

31.07.2019


Tagi: gospodarka, inflacja


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...