QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

EBC nie zmienił stóp procentowych

wykres


Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych (refinansowa: 0,00%, stopa kredytu w EBC: 0,25%, depozytowa: -0,40%), zgodnie z oczekiwaniami zapowiedział jednak znaczące luzowanie polityki pieniężnej.


Znaczącej zmianie uległo forward guidance - bank spodziewa się teraz utrzymania stóp na obecnym lub niższym (nowość) poziomie do połowy 2020, lub tak długo jak to będzie potrzebne aby zapewnić powrót inflacji do celu. Nie ma tutaj bezpośredniego odwołania do definicji celu („blisko ale poniżej 2,0%”). W dalszej części decyzji znajduje się natomiast zapewnienie o symetrycznej naturze celu inflacyjnego. M Draghi wyjaśnił, ze nie ma tutaj formalnej zmiany celu inflacyjnego (odniesienie do „starej” formuły zostało przeniesione z pierwszej na czwartą stronę komunikatu). Wyjaśnił jednak, że EBC w ten sposób zaznacza, że nie będzie akceptował obecnej inflacji. Ponadto nie ma górnego ograniczenia dla inflacji na poziomie 2,0%, a bank będzie z taką samą determinacją zwalczał inflację poniżej jak i powyżej celu.


EBC widzi potrzebę utrzymania akomodacyjnej polityki pieniężnej przez wydłużony okres. Jest też gotowy dostosować swoje instrumenty. Bank zlecił odpowiednim komitetom Eurosystemu analizę dostępnych opcji luzowania polityki pieniężnej, włączając: zmiany mechanizmu forward guidance, tiering (osłony dla banków w przypadku obniżki stóp procentowych) oraz rozmiar i zakres nowego programu skupu aktywów. Dyskusja na posiedzeniu nie dotyczyła szczegółów tych rozwiązań, które mają zależeć od wyników pracy komitetów.


M. Draghi wyznał, że Rada Prezesów była zgodna co do oceny perspektyw gospodarki, które się pogorszyły, chociaż wciąż widać oznaki odporności rynku pracy i sektora usługowego. Niepewność, zwłaszcza w przemyśle, przedłuża się, co samo w sobie jest materializacją ryzyka. Nowe dane pokazują, że oczekiwane odbicie PKB w drugiej połowie roku jest mniej prawdopodobne (niż w projekcjach EBC). Presja inflacyjna w gospodarce pozostaje stłumiona, a oczekiwania inflacyjne spadły. W przypadku poszczególnych elementów decyzji, Rada nie koniecznie była jednomyślna, ale mają one szerokie poparcie.


Zdaniem prezesa EBC ryzyko recesji w strefie euro jest wciąż niskie. A problemy sektora przemysłowego w Niemczech i we Włoszech są skutkiem szoków idiosynkratycznych, w ich zwalczaniu kluczowa jest polityka fiskalna.


M. Draghi przyznał, że przed podjęciem konkretnych decyzji EBC chce zobaczyć kolejne projekcje, co w naszej ocenie sugeruje, że luzowanie polityki pieniężnej (obniżka stopy depozytowej) rozpocznie się we wrześniu.


Źródło: PKO Bank Polski

25.07.2019


Tagi: gospodarka, EBC


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE