QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Światowy przemysł w recesji

wykres


Wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przetwórstwa i usług strefy euro pokazał pogłębienie spowolnienia gospodarczego na początku 3q19. Nastroje w przetwórstwie były w lipcu najgorsze od 2014 (46,4 pkt.), a pogłębiający się pesymizm doprowadził do ograniczania nowego zatrudnienia (wzrost zatrudnienia był najsłabszy od 34 miesięcy).


Spowolnienie w przetwórstwie jest szczególnie widoczne w Niemczech, gdzie z wynikiem 43,1 pkt. PMI spadł do najniższego poziomu od 84 miesięcy (to jest od recesji w 2012). Głównym źródłem słabości pozostaje eksport, który w strefie euro spadał najmocniej od listopada 2011. Pogorszyły się również prognozy przedsiębiorstw (do najniższego poziomu od października 2014). Dane pokazują narastającą dysproporcję pomiędzy koniunkturą w przetwórstwie i usługach (obecnie jest największa od kwietnia 2009). Usługi prezentują się solidnie zwłaszcza w Niemczech, gdzie pomimo lekkiego osłabienia pełnią one funkcję stabilizatora koniunktury.


Wskazania PMI pogorszyły się również we Francji, ale tam (w przeciwieństwie do Niemiec) indeksy wciąż wskazują na jedynie umiarkowane spowolnienie wzrostu gospodarczego. Niekorzystnej koniunkturze w strefie euro towarzyszy brak oznak narastania presji inflacyjnej, co powinno skłonić EBC do szybkiego działania. Naszym zdaniem konkretne decyzje zostaną jednak podjęte dopiero we wrześniu, podczas gdy lipiec przyniesie zmianę w polityce komunikacyjnej i potencjalne zapowiedzi planowanych na przyszłość działań.


USA: Wstępny odczyt PMI za lipiec pokazał, że amerykańskie przetwórstwo znajduje się na granicy recesji. Indeks PMI spadł do 50 pkt., to jest do najniższego poziomu od blisko 10 lat (od września 2009). Jednocześnie poprawa w usługach przełożyła się na umiarkowany wzrost wskaźnika kompozytowego. Odczyt PMI w przetwórstwie pokazał, że skończył się 6-letni okres nieprzerwanego wzrostu zatrudnienia. O ile PMI jest w przypadku USA dużo mniej istotnym wskaźnikiem niż ISM, o tyle słabe informacje napływające z amerykańskiego przetwórstwa wspierają gołębich członków FOMC i w naszej ocenie przełożą się na obniżkę stóp procentowych już na przyszłotygodniowym posiedzeniu Komitetu.


Źródło: PKO Bank Polski

25.07.2019


Tagi: gospodarka, pmi


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE