QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Innowacja po polsku. Dwa oblicza polskich szpitali

wykres


Spółka Lideo SA zapytała kadrę zarządzającą i operacyjną polskich szpitali o podejście, rozumienie oraz traktowanie rozwoju i zmian w służbie zdrowia przez pryzmat innowacji. Spółka przeprowadziła wywiady jakościowe z przedstawicielami jednostek publicznych i niepublicznych służby zdrowia w całej Polsce. Wśród nich były osoby pracujące w samodzielnych publicznych szpitalach, prywatnych przychodniach, fundacjach i stowarzyszeniach związanych z branżą medyczną. Na bazie wniosków z badania Lideo opracowało raport, który ma stać się narzędziem i drogowskazem wspierającym systematyczne wprowadzanie zmian w zakresie innowacyjności w polskich szpitalach.


Innowacja w polskich szpitalach nie jest postrzegana jako tzw. must have. Większość rozmówców za innowację uznaje transformację cyfrową, czyli wdrożenie systemu zarządzania danymi lub systemu informatycznego związanego najczęściej z HIS (wskazało tak 62% ankietowanych). Zdecydowana mniejszość zgadza się z tym, że innowacją może być każde usprawnienie, bez względu czy związane z remontem, czy optymalizacją pracy lub jakąś technologiczną nowinką.


W ten sposób powstała generalna teza obrazująca wnioski z badania, że polskie szpitale są jak Doktor Jekyll i Pan Hyde - mają dwa oblicza, które są swoistym odwzorowaniem rozumienia, definiowania oraz zainteresowania innowacją jako taką. Innowacją, którą można by zaimplementować w wielu różnych obszarach, takich jak: zarządzanie, bezpieczeństwo danych, czy obsługa pacjenta.


Raport z badania dowodzi, że rodzime szpitale funkcjonują na co dzień w rozdźwięku między świadomością potrzeby innowacji i rozwijania się, dostosowywania do światowych standardów i zarazem trendów, a staniem poniekąd w miejscu. Głównym problemem, według ankietowanych, jest brak środków finansowych. Ograniczony budżet sprawia, że pomysły upadają w pierwszej fazie. Jednak, według badań Lideo, innowacje mogą prowadzić do optymalizacji kosztów podmiotów leczniczych. Nie każdy szpital ma jednak świadomość, że jest w stanie wdrażać innowacje, nawet pomimo ograniczonych środków. Aby lepiej zobrazować ten dysonans, można posłużyć się przykładem z życia statystycznego obywatela. W XXI wieku każdy jest w mniejszym lub większym stopniu użytkownikiem dobrodziejstw technologii. Ułatwianie sobie życia drogą korzystania z aplikacji, smartfonów etc. to również wprowadzanie innowacji. O ile łatwiej byłoby zarządzać służbą zdrowia, gdyby tylko zostało wykorzystane to, co już mamy pod ręką? Tak więc to nie środki finansowe stanowią barierę nie do pokonania.


Jakie zatem inne przeszkody stają na drodze we wdrażaniu innowacji?

Przede wszystkim na pierwszy plan wychodzi potrzeba zmiany myślenia i podejścia do innowacji. Lideo sformułowało trzy kluczowe tezy, które mogą w tym pomóc:


TEZA I Innowacje prowadzą do optymalizacji kosztów podmiotów leczniczych.

Tak, szpital innowacyjny lepiej zarządza swoimi finansami oraz efektywniej nimi gospodaruje.


TEZA II Dzięki innowacyjności szpitale mogą leczyć szybciej, bezpieczniej i sprawniej.

Tak, innowacja może bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie, a nawet ratować życie.


TEZA III Innowacyjność to nie nowoczesność.

Tak, to zdecydowanie skoordynowany proces nastawiony na rozwój w zgodzie z tym, co umożliwia nam dziś technologia.


Ważna jest perspektywa

Raport „Innowacja po polsku. Dwa oblicza polskich szpitali” pokazuje postrzeganie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań przez polskie placówki. Informacje zebrane w raporcie pozwalają również poznać perspektywę pracowników medycznych, którzy są kluczowym odbiorcą dokonujących się zmian w dziedzinie innowacyjności, a także mają największą wiedzę na temat realnych potrzeb szpitali w tym zakresie. Są „ambasadorami zmiany”, którzy potwierdzają w swoim otoczeniu słuszność wprowadzanych zmian, a także rozumieją ich sens i potrzebę ich wdrożenia. Raport Lideo to również ukłon w stronę całej branży medycznej, która może w nim znaleźć liczne wskazówki i rekomendacje w myśl haseł: „Grajmy zespołowo”, „Myślmy odważnie”, „Pracujmy mądrze”, „Działajmy holistycznie” i „Bądźmy liderami lub wspierajmy liderów”.


Jakie wnioski Lideo wysnuło z badania?


1. Podmioty lecznicze widzą potrzebę innowacji, ale brakuje im holistycznego, odważnego i zespołowego podejścia do jej wdrażania. Dlatego edukatorzy, partnerzy, podmioty rynku medycznego powinni czuć się odpowiedzialni za wspieranie tych procesów.


2. Niewielki odsetek podmiotów leczniczych zauważa potrzebę wdrażania innowacji w kontekście lepszej opieki nad pacjentem. Stąd konieczność edukacji oraz formułowania konkretnych dowodów potwierdzających, że innowacja może realnie wpływać na nasze zdrowie i życie.


3. Zarówno małe, jak i duże innowacje mają znaczenie, mogą przynosić oszczędności oraz korzyści dla personelu i pacjentów. Ważne, by rozumieć je i wdrażać we właściwy sposób. Trzeba bardzo szczegółowo przedstawiać, co chcemy i możemy zrealizować oraz jakie to może przynieść efekty optymalizowania choćby finansów szpitala.


4. Pacjenci, jako grupa docelowa wszelkich starań w służbie zdrowia, nie są traktowani jako źródło informacji. Tymczasem to właśnie pacjenci sygnalizują trudności, problemy, które wymagają usprawnienia. I to pacjent, jak klient dla firmy, powinien być w centrum uwagi wszystkich wdrażanych rozwiązań innowacyjnych.


Podsumowując zebrane przez Lideo informacje można stwierdzić, że świat tak bardzo przyspieszył, a technologia stała się na tyle dostępna i relatywnie tania, że nie ma już od niej odwrotu. Oczekiwanie na zwiększenie budżetu nie jest rozwiązaniem. Firmy komercyjne oraz wszystkie podmioty, którym zależy na efektywnym, mądrym i nowoczesnym leczeniu, powinny stać się wsparciem, wyjść z inicjatywą i zaproponować innowacyjne współdziałanie, edukację oraz partnerstwo.


Źródło: Lideo S.A.

19.07.2019


Tagi: szpitale, innowacje, nowe technologie, badanie


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...