QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Konsumenci wyjechali na wakacje?

wykres


Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu (w ujęciu realnym) o 3,7% r/r (PKO: 7,2%; kons: 3,7%), wobec 5,6% r/r w maju. Sprzedaż detaliczna „bazowa” (z wył. kategorii żywność, paliwa i samochody) wzrosła o 8,4% r/r (w wobec 9,3% r/r w maju). W ujęciu nominalnym sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,3% r/r implikując tym samym, że deflator sprzedaży detalicznej obniżył się do 1,5% r/r (z 1,6% r/r w maju).


Efekty wcześniejszych wakacji mogły zaważyć na czerwcowym wyniku sprzedaży i prawdopodobnie ustąpią w kolejnym miesiącu podnosząc lipcowe wyniki handlu. Stąd też krótkoterminowa miara trendu wzrostowego (4mmed, por. wykres poniżej) prawdopodobnie powróci w okolice poziomu obserwowanego w maju. Nie sądzimy, aby trend wzrostowy mógł wyhamować w dalszej części roku ze względu na przyspieszenie stymulacji fiskalnej (rozszerzenie programu 500+ rzędu 1,0% PKB).


Wysoka zmienność odczytów dynamik w ostatnich kilku miesiącach sprawiła, że na pierwszy rzut oka w danych o sprzedaży nie widać rozpoczęcia nowego programu fiskalnego (13 emerytura; w czerwcu doszedł do tego zapewne efekt wygładzania konsumpcji, co sugeruje m.in. wysoka sprzedaż obligacji detalicznych). Wydaje się jednak, że wyraźna dywergencja między wynikami koniunktury a dynamiką sprzedaży obserwowaną od 2h16 (por. wskaźnik „obecne dokonywanie ważnych zakupów”, wykres na następnej stronie) potwierdza jednak, że wpływ stymulusu fiskalnego jest dosyć istotny. Oznacza ona, że prawdopodobnie wzrost konsumpcji wśród różnych grup dochodowych jest wyraźnie skośny, z przewagą gospodarstw domowych z niższych decyli dochodowych (duża liczba konsumentów odczuwa poprawę, poprawa nie „pompuje” wyników sprzedaży). Patrząc na wzrost sprzedaży w całym 2q19 (wzrost o 7,1% r/r wobec 4,5% r/r w 1q19) wygląda na to, że dynamika konsumpcji powróciła powyżej poziomu 4% r/r z 3,9% r/r w 1q19.


Dane są neutralne dla RPP. Niedawne wypowiedzi jastrzębich członków RPP (Hardt, Zubelewicz) biorące pod uwagę możliwość złożenia wniosku o podwyżki stóp procentowych w końcu roku zostały nieco zneutralizowane przez publikowane w tym tygodniu dane ze sfery realnej. Dane o sprzedaży implikują spadek deflatora tej kategorii, sugerując, że inflacja cen towarów także może stracić na impecie w trakcie wakacji.


Źródło: PKO Bank Polski

19.07.2019


Tagi: gospodarka, konsumpcja


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE