QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wrocław zwiększa liczbę miejsc w szkołach średnich. Tylko kto będzie uczył?

wykres


Ponad dwa razy więcej uczniów, dla których przygotowano ponad dwa razy więcej miejsc w szkołach średnich – tak w dużym skrócie można podsumować pierwszy etap rekrutacji we Wrocławiu. Ale już wiadomo, że nie zakwalifikowało się ponad 1600 uczniów. Precyzyjne wyniki Komisje Rekrutacyjne poszczególnych placówek przedstawią jutro, a uczniowie mogą się także spodziewać informacji w elektronicznym systemie rekrutacyjnym.


Wstępnie Wrocław przygotował 12 684 miejsc. Okazało się, że chętnych było 13 865 uczniów. Miasto zwiększyło liczbę miejsc do 14 151. W drugim etapie rekrutacji dostępnych będzie 1 904 miejsc w szkołach średnich.


Miejsca to nie wszystko - pada pytanie, kto będzie uczył? Czy wystarczy wykwalifikowanych nauczycieli w szkołach średnich? Zagrożenie jest nie tylko dla obecnie rekrutowanego podwójnego rocznika ale także nauczanie obecnych już uczniów w klasach drugich, a szczególnie w przyszłorocznych klasach maturalnych. Z pewnością większość nauczycieli zostanie obciążona dodatkowymi godzinami, co oczywiście wpłynie na jakość nauczania także w klasach starszych roczników, szczególnie na przygotowaniu do matury w przyszłym roku. Szczególnie jeśli dodatkowe godziny wezmą nauczyciele głównych przedmiotów - to niestety nie ma siły, aby nie odbiło się to na jakości nauczania wszystkich istniejących klas. Nie będą mieli czasu nie tylko na przygotowanie się do zajęć w szkole, także z nowego dla nich nowego programu (dla absolwentów podstawówek), ani też na dokładnie sprawdzanie sprawdzianów, czy wypracowań, nie mówiąc o przygotowaniu przyszłych absolwentów do matury. Nauczyciele też chorują. Jeśli zdarzy się dłuższa choroba nauczyciela kluczowego przedmiotu, to dyrektor szkoły nie będzie miał szans na zapewnienie zastępstwa w dłuższym czasie. Z pewnością pogorszy to atmosferę w każdej szkole. Rosną więc obawy uczniów i ich rodziców, szczególnie klas maturalnych. Szykuje się dramat dla wszystkich roczników w szkołach średnich od września!


Jak wynika ze statystyki: skala osób, które nie dostały się do szkoły pierwszego wyboru nie jest większa od tej z lat poprzednich. Wynika to z faktu przygotowania ponad dwa razy większej liczby miejsc do nauki – dla tzw. „podwójnego rocznika”.


Największym zainteresowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się licea ogólnokształcące. Ze względu na zainteresowanie kandydatów zwiększono liczbę miejsc rekrutacyjnych zarówno w liceach ogólnokształcących (łącznie o 905 miejsc, tj. 27 oddziałów) jak i w technikach (o 555 miejsc, tj. 17 oddziałów). Dodano także miejsca w jednej szkole branżowej. Największym zainteresowaniem cieszyło się Liceum Ogólnokształcące nr VII przy ul. Kruczej. Ta szkoła powiększyła się o obiekt po byłym gimnazjum przy ul. Jemiołowej. Niezmienną popularnością cieszy się Liceum nr VIII przy ul. Zaporoskiej – szkoła słynąca z dwujęzycznego programu nauczania. Podobnie Technikum nr 7 przy ul. Haukego- Bosaka, Liceum nr V przy ul. Kuronia czy Liceum nr IX przy ul. Piotra Skargi.


Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia zwrócił uwagę na fakt podejmowania nauki we wrocławskich szkołach średnich przez uczniów spoza Wrocławia. - Zazwyczaj odnotowywaliśmy 25-30 procent takich młodych osób w rekrutacji, w tym roku to nawet 45 procent. Wrocław pełni zatem dużą rolę aglomeracyjną dla edukacji w naszym regionie – mówił dyrektor Departamentu Edukacji.


- We Wrocławiu każda szkoła średnia, poza Liceum nr III, powiększyła liczbę prowadzonych przez siebie oddziałów. W sumie dodatkowo utworzonych zostało aż 47 oddziałów więcej niż w roku poprzednim. Koszt tej operacji to ok. 12 mln zł – to koszty zatrudnienia nauczycieli i zakupu wyposażenia. Wyzwaniem, które stoi teraz przed dyrektorami placówek jest zatrudnienie odpowiedniej liczby nauczycieli mogących nauczać zwiększoną grupę uczniów. W poprzednim roku szkolnym we Wrocławiu brakowało 500 nauczycieli – dopiero zobaczymy jak ukształtuje się to w tym roku, co nie zmienia faktu, że potrzebujemy pedagogów – wyliczał dyrektor Delewski.


W związku z podwójnym rocznikiem pada pytanie o nauczanie w systemie zmianowym. Na tę chwilę tygodniowy rozkład zajęć w poszczególnych szkołach nie jest jeszcze znany. Ze wstępnych informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół wynika, że zwiększenie liczby oddziałów może spowodować wydłużenie czasu pracy niektórych szkół do godz. 17.00, a nawet później. Sytuacje dotyczyć będą wybranych placówek i prawdopodobnie ograniczy się tylko do jednego roku.


Termin udostępnienia wyników zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych uczniów opiera się na harmonogramie ustalonym przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Do 24 lipca (do godz. 15.00) uczniowie powinni złożyć oryginały dokumentów do szkół do których zostali zakwalifikowani. Następnego dnia (25 lipca) ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. W tym samym dniu rozpocznie się nabór uzupełniający w szkołach dysponujących wolnymi miejscami.


Źródło: materiały prasowe

15.07.2019


Tagi: szkoły średnie, rekrutacja


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE